Alameda 5: odważnie patrzymy w przyszłość

- Bardzo poważnie patrzymy w przyszłość, mamy zaplanowane pierwsze zagraniczne koncerty. Na razie Alameda nie zmieni formy i wciąż pozostanie "piątką" - zapowiadali w Czwórce Jakub Ziołek i Łukasz Jędrzejczak, muzycy bydgoskiej formacji.
Muzycy grupy Alameda 5.
Muzycy grupy Alameda 5.Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

Projekt Alameda 5 to kwintet założony w 2014 roku przez Jakuba Ziołka, znanego wcześniej z takich formacji, jak Stara Rzeka, Innercity Ensemble czy Zimpel/Ziołek, Mikołaja Zielińskiego, współpracującego też z T'ien Lai czy Javvą, Łukasza Jędrzejczaka, znanego także z grup T'ien Lai, Javva, Jacka Buhla - projekty Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Jaząbu, ex-Trytony - i Rafała Iwańskiego - kooperującego z HATI, Innercity Ensemble czy X-Navi:Et. Numer w nazwie grupy oznacza liczbę członków, a ich aktualna muzyka skupiona jest wokół transu, progresywnej elektroniki i ekstremalnych, nienormatywnych odmian jazzu i muzyki improwizowanej. 

Debiutancki album grupy "Duch tornada" ukazał się w 2015 roku i zebrał wiele entuzjastycznych recenzji. Od tego czasu muzyka Alamedy ewoluowała w stronę dalszych eksploracji rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, inspiracji wczesnym fusion w duchu Milesa Davisa, postpunkiem i postminimalizmem, czego efektem jest wydany na początku 2019 roku przez Instant Classic drugi album kwintetu zatytułowany "Eurodrome". - Potem zaczęliśmy odżegnywać się od tego nurtu, a naszą podstawową aspiracją stała się afrykańska muzyka klubowa - podkreślali artyści w Czwórce. I to słychać na ich najnowszej płycie.

Projekt powstał w Bydgoszczy i jak tłumaczyli muzycy w Czwórce, nie pozostaje to bez wpływu na twórczość grupy. - Kiedyś było tak, że to miasto bardziej na nas wpływało, choć oczywiście ono zawsze trochę determinuje tożsamość zespołu - opowiadał Łukasz Jędrzejczak. - Oczywiście istnieje coś takiego jak "muzyka bydgoska". Choć nowy projekt Alamedy nie nawiązuje do historii i kultury bydgoskiej w sposób bezpośredni, stanowi pewną formę naszej reakcji na pochodzenie, na to, jakie to miasto jest. Ilość kolorów i progresywny charakter naszej muzyki stanowi jednak także pewną formę ucieczki z tego miejsca - podkreślał artysta. 

Posłuchaj
59:56 2022_02_09 00_00_10_PR4_Folk_Off.mp3 O twórczości grupy Alameda 5 opowiadają Jakub Ziołek i Łukasz Jędrzejczak (Folk Off/Czwórka) 

W ich twórczości, jak podkreślał gospodarz audycji, słychać "wiele warstw", dominują "potężne, wyśrubowane i niezwykle precyzyjne pętle rytmiczne", elektronika i polifonie, w których słychać zgiełk metropolii. - Bydgoszcz jest spokojnym miejscem, raczej pozbawionym zgiełku, dającym oddech. Tego zgiełku właśnie nam brakowało, więc musieliśmy go sobie stworzyć - podkreślali artyści w rozmowie z Czwórką.  

Muzycy opowiadali także o swoich pobocznych, ale jednak równorzędnych projektach. - Nasze muzyczne iluminacje rozpoczęły się na przełomie wieków w Bydgoszczy, tam poznaliśmy właściwie wszystkich naszych przyszłych kamratów muzycznych - opowiadał Jakub Ziołko. Jak podkreślali członkowie grupy - teraz patrzą oni w przyszłość, a z grupą Alameda 5 wiążą bardzo poważne plany muzyczne. - Ten zespół miał początek improwizowany, teraz jednak chcemy zaatakować zagranicę, a pierwszy koncert mamy zabukowany w Czechach - podkreślali artyści. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Jakub Ziołek (kompozytor, gitarzysta), Łukasz Jędrzejczak (kompozytor, instrumenty elektroniczne)

Data emisji: 09.02.2022

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
Tagi
Playlista