Ŝanĝo. Kamil Rogiński: piszę muzykę emocjami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 18:32
- Walczę, by propagować muzykę niebanalną i odkrywać przed ludźmi dźwięki, których już nie ma - mówił Kamil "Ronin" Rogiński, założyciel grupy Ŝanĝo, która tworzy w języku esperanto. 
Twórczość grupy ano wywodzi się z nurtu world music
Twórczość grupy Ŝanĝo wywodzi się z nurtu world musicFoto: Shutterstock/PopTika

Słowo ŝanĝo w języku esperanto oznacza zmianę. "Balansujemy na krawędzi zmiany powodowanej końcem wielkiego cyklu nazywanego zmianą gęstości, zmianą wymiaru. (...) Wszystkie wibracje, niczym dźwięki symfonii, tworzą harmonię otaczających nas zjawisk" - piszą o swojej twórczości muzycy grupy. Formacja powstała w 2011 roku, a muzycy inspiracje czerpią w dźwięków Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Europy. 

- Przez muzykę Ziemi zapowiadamy to, że podnoszą się wibrację Ziemi. To zjawisko potwierdzone naukowo - podkreślał gość Czwórki. - Ta nasza zapowiedź, wraz z ideą śpiewania w języku esperanto i tworzenia na instrumentach z różnych części świata, to podkreślenie, że czas, byśmy zaczęli wypowiadać się nie jako przedstawiciele różnych państw i kultur, ale po prostu jako Ziemianie - mówił Kamil Rogiński. 

Gość Czwórki w swoim dorobku ma współpracę m.in. z takimi grupami, jak Moskwa, Orkiestra Rivendell, R.U.T.A., Lelek, czy Percival i Percival Schuttenbach. Jest multiinstrumentalistą. - Dzięki temu mogę pozwolić sobie na to, by grać w wielu formacjach - wspominał w rozmowie z Czwórką. Jak podkreślał, najbliższy jego sercu jest jednak ten instrument, na którym gra w danym momencie. - Jeśli zaczynałem od strunowców, to po prostu eksplorowałem kolejno wszystkie strunowce świata. Poszukiwałem gitar, a potem dołączałem smyczki. W latach 90. wyszukiwałem muzykantów, którzy grają na instrumentach etnicznych, a było to trudne, więc sam zacząłem wykonywać swoje instrumenty. Dziś ta kolekcja jest bardzo duża - tłumaczył gość Czwórki. 

Posłuchaj
58:39 2022_04_05 23_59_59_PR4_Folk_Off.mp3 Kamil "Ronin" Rogiński opowiada o swojej twórczości i grupie Ŝanĝo (Folk Off/Czwórka) 

Kamil Rogiński zajmuje się też muzyką filmową i teatralną. - Robię to, bo potrafię tworzyć na bazie emocji, które odczuwam. Piszę emocjami, to opowieści muzyczne skierowane w stronę odczuwania i tworzone po to, byśmy coś odczuwali - podkreślał. Prywatnie muzyka zajmują się m.in. sztuki walki. Realizuje się także jako radiowiec, a usłyszeć go można w śląskiej inicjatywie radiowej "Zamek nadaje". - Siedziba rzeczywiście mieści się w zamku w Jaworze, a radio nadaje nieprzerwanie i wciąż się rozwija - opowiadał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Kamil Rogiński (twórca Ŝanĝo)

Data emisji: 06.04.2022

Godzina emisji: 00.04

kd