FURDA "Bojany" - polskie techno i gardłowy śpiew podwórkowy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 10:00
Neofolkowy duet FURDA zafascynowany jest ludowymi, akustycznymi instrumentami, wybrzmiewają one na ich debiutanckiej płycie "Bojany". - Wiele zespołów ambientowych korzysta z syntezatorów i innych generatorów dźwięku - mówi w Czwórce Kuba "Cukier" Podskarbi. - Mnie fascynuje to, żeby osiągnąć ten efekt w bardziej organiczny sposób.
FURDA: Bolesław Ren Rygiel i Kuba Cukier Podskarbi
FURDA: Bolesław "Ren" Rygiel i Kuba "Cukier" PodskarbiFoto: Facebook/Maciej Szajkowski

Multiinstrumentalny zespół FURDA tworzą Kuba "Cukier" Podskarbi oraz Bolesław "Ren" Rygiel, a ich debiutancka płyta ukaże się 27 maja. Duet spotkał się muzycznie tuż przed pandemią i tak zaczęło się ich wspólne granie. Jak mówią, podstawą istnienia FURDY jest tworzenie tego, co osiąga muzyka elektroniczna, ale za pomocą instrumentów akustycznych. Wiele z nich wykonali sami.

Tradycyjne instrumenty i polskie techno 

- Wiele zespołów ambientowych korzysta z syntezatorów i innych generatorów dźwięku. Mnie fascynuje osiąganie tego efektu w bardziej organiczny sposób - mówi "Cukier". - Weźmy "sukę biłgorajską", o wiele niżej - dwie oktawy w dół, dajmy pogłos, kompresor, przester. Niech to hula, niech to brzmi jak elektronika, ale żeby to było takie nasze, polskie techno.

Do tego dochodzi nietuzinkowy wokal, bo Ren specjalizuje się w śpiewie gardłowym. Jest to dość trudna technika, za którą stoi cała filozofia i jak mówi prowadzący audycję Maciej Szajkowski, jedynym zaakceptowanym przez diasporę z Tuwy jej polskim wykonawcą jest Bart Pałyga.

- To jest rzeczywiście sztuka. To, co ja uskuteczniam, to tak naprawdę jest śpiew podwórkowy. Moja autorska interpretacja stylów i konceptów muzycznych - mówi Ren. - To jest bardziej autorskie podejście niż klasyczne podejście do śpiewu gardłowego. Jest tam margines eksperymentowania.


Bojany i ich wieloznaczeniowość

Skąd nazwa płyty "Bojany"? To nie tylko malownicze miejsce, gdzie mieszka Ren i gdzie muzycy nagrywali swoją płytę. - Tytuł "Bojany" też odwołuje się do dawnego rodzaju autorskiego folkloru i mitologii, która jest przedstawiona częściowo w naszym teledysku - tłumaczy Ren. - Bojany jest też nazwą, która odnosi się do pewnego fenomenu stworzeń, które są bardzo dziwne i na pewno o nich opowiemy.

Źr. Youtube/Furda - Bojany (Official Music Video)


- Bojany to też autorska propozycja tańca. Pomyślałem: są polskie tańce ludowe, chodzony, skakany, to zróbmy bojany - niech ludzie tańczą - dodaje Cukier. - Jest to nasza propozycja tańca nowopolskiego.


Posłuchaj
59:37 2022_05_24 23_59_08_PR4_Folk_Off.mp3 Zespół FURDA przedstawia swoją nową płytę "Bojany" (Folk Off/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Kuba "Cukier" Podskarbi, Bolesław "Ren" Rygiel - FURDA

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 00.05

aw

Czytaj także

Abdullah Abadi - mistrz dutaru. Tak brzmi muzyczne serce Chorasanu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 10:53
Prof. Abdullah Abadi to mistrz dutaru i propagator perskiej kultury ludowej. Jak sam podkreśla, należy do ostatnich kontynuatorów tradycji muzycznej regionu Chorasanu. W Czwórce zaprezentował brzmienie tego niezwykłego instrumentu strunowego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne Gęśle. Zwierciadło polskiej muzyki folkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 16:02
- Staramy się pokazywać to, co jest najbardziej ciekawe i wartościowe na polskim rynku fonograficznym, w kategoriach muzyki folkowej, etniczne, tradycyjnej - mówił jeden z organizatorów Wirtualnych Gęśli, Piotr Piegat.
rozwiń zwiń