Wirtualne Gęśle. Zwierciadło polskiej muzyki folkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 16:02
- Staramy się pokazywać to, co jest najbardziej ciekawe i wartościowe na polskim rynku fonograficznym, w kategoriach muzyki folkowej, etniczne, tradycyjnej - mówił jeden z organizatorów Wirtualnych Gęśli, Piotr Piegat.
Muzyka folkowazdjęcie ilustracyjne
Muzyka folkowa/zdjęcie ilustracyjneFoto: niekverlaan / Pixabay

Jak podkreślali organizatorzy w rozmowie z Czwórką, pomysł na ten plebiscyt zrodził się całkowicie spontanicznie. Twórcy uznali, że "warto zrobić coś nowego i ciekawego. Coś, co będzie wspólnym przedsięwzięciem wszystkich folkowych fanów, corocznym podziękowaniem dla muzyków za ich pracę, a naszą przyjemność". 

W tym roku plebiscyt odbywa się już po raz 19., a początkowe kilkaset głosów w ostatnich latach urosło do kilku tysięcy. Nadesłano aż 68 propozycji konkursowych, a wśród dotychczasowych laureatów Wirtualnych Gęśli znaleźli się m.in. Czeremszyna z krążkiem "Hulaj póki czas" czy Beltaine za albumy "Rockhill", "Koncerntrad" i "Triu", a także m.in. Dziewanna z "Widziadłem", Kapela Maliszów z "Wiejskim Dżezem", R.U.T.A. z płytą "Gore" czy Kapela ze wsi Warszawa z krążkami "Nord" i "Uwodzenie". 

Posłuchaj
61:07 2022_04_20 00_00_02_PR4_Folk_Off.mp3 O tegorocznej odsłonie Wirtualnych Gęśli opowiadają organizatorzy (Folk Off/Czwórka) 

Jak podkreślała Paulina "Pajuska" Łaskarzewska, z roku na rok polski rynek muzyki tradycyjnej prężnie się rozwija, ukazuje się też coraz więcej płyt. - Ten przekrój jest bardzo szeroki, a podgatunki są oczywiście bardzo różne: od muzyki korzennej i bardzo tradycyjnej aż po całkiem współczesną. Wszystkie nagrania bazują na muzyce wiejskiej, ludowej - podkreślała gość Czwórki. - Organizatorzy mają bardzo trudny wybór, wszystko oczywiście będzie kwestią gustu. Sama jeszcze nie wiem, jakie są moje preferencje - tłumaczyła. 

W tym roku - po raz dwunasty - wybierana będzie też najciekawsza, najbardziej pomysłowa okładka płyty uczestniczącej w plebiscycie. W obu kategoriach to słuchacze i odbiorcy decydują, kto zwycięży. Do konkursu zgłaszać można nie tylko krążki wydane w formie fizycznej - CD lub na winylu - ale także te umieszczone w sieci. Liczy się muzyka wydawana w Polsce albo przez polskie zespoły za granicą. - Mamy XXI wiek, więc każdy album, jaki ukazał się na rynku, może brać udział w plebiscycie - podkreślali goście Czwórki.

Głosowanie trwa do 30 kwietnia. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Paulina "Pajuska" Łaskarzewska, Jan Konador, Piotr "Wujek Pepe" Piegat (organizatorzy, Wirtualne Gęśle)

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 00.04

kd


Czytaj także

Ŝanĝo. Kamil Rogiński: piszę muzykę emocjami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 18:32
- Walczę, by propagować muzykę niebanalną i odkrywać przed ludźmi dźwięki, których już nie ma - mówił Kamil "Ronin" Rogiński, założyciel grupy Ŝanĝo, która tworzy w języku esperanto. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abdullah Abadi - mistrz dutaru. Tak brzmi muzyczne serce Chorasanu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 10:53
Prof. Abdullah Abadi to mistrz dutaru i propagator perskiej kultury ludowej. Jak sam podkreśla, należy do ostatnich kontynuatorów tradycji muzycznej regionu Chorasanu. W Czwórce zaprezentował brzmienie tego niezwykłego instrumentu strunowego.  
rozwiń zwiń