Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii

- Wykrot to drzewo wyrwane z korzeniami przez wiatr. To idealne porównanie do ludzi także - częściowo przynajmniej - kulturowo wykorzenionych. Dlatego w muzyce lubimy sięgać do mitologii zarówno słowiańskiej, jak i nordyckiej. To wspaniałe historie warte opowiedzenia - opowiadali w Czwórce muzycy "Daj ognia".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/krsmanovic
O Audycji

shutterstock nyckelharpa 1200.jpg
Rod. " Poczuj kaszubskiego ducha" z energetycznym bitem

"Daj ognia" debiutowali na Scenie Otwartej Mikołajków Folkowych w 2018 roku. Pochodzą z Krakowa, a w swojej muzyce łączą motywy skandynawskie ze słowiańskimi pieśniami i tańcami. Grają na chordofonach i bębnach ludowych, a także na... kościach! Wydali właśnie płytę "Wykrot". 

Czytaj także:

Karolina Jastrzębska i Stacja Folk: muzyka powstaje "Naturalnie"

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej -muzyka z Podlasia aż po Krym

- Spotkaliśmy się Krakowie dziewięć lat temu - wspominał Michał Biel. - Regularnie zaczęliśmy się spotykać trzy lata temu na jamach w podwórzu, a modus operandi naszych działań było dzielenie się muzyką i wspólne ogrywanie utworów. Na skutek takich prób powstał polsko-skandynawski materiał, a potem pojawiła się okazja, by go zaprezentować już z własną nazwą - wspominał. W 2019 roku do grupy dołączyła Anna Sitko, doświadczona wokalistka. - Wtedy zaczęła się też klarować stylistyka, w jakiej dziś obraca się twórczość grupy - opowiadała w rozmowie z Czwórką.

Posłuchaj
60:44 Czwórka/Folk Off Daj ognia 13.01.2021.mp3 O swojej twórczości i płycie "Wykrot" opowiadają muzycy grupy "Daj ognia" (Folk Off/Czwórka)

W muzyce "Daj ognia" dominują motywy skandynawskie, znalazł się nawet jeden tamtejszy cover. - Północne tropy w naszej muzyce to pochodna naszych prywatnych zainteresowań - podkreślała Anna Sitko. - Sięgamy jednak raczej do źródeł etnograficznych niż do wykonań innych zespołów. Pomieszanie motywów północnych oraz polskich 

Źr. Daj Ognia - Kir

Wsród instrumentarium Daj ognia znajdują się specyficzne chordofony, m.in. skandynawskie liry. - Ich konstrukcja pozostała niezmieniona od średniowiecza. Grając na nich muzykant obejmuje smyczkiem wszystkie struny, przez co można robić jednocześnie bas i linię melodyczną - wymieniał Michał Biel. Jak podkreślał, w składzie zespołu są też przeróżne dudy. - Używamy też typowo polskich bębnów, basowego barabanu, bębnów obręczowych, mamy też kościane przeszkadzajki, z których większość zrobiłem, inspirując się archeologicznymi znaleziskami - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Anna Sitko (wokalistka), Michał Biel (bębniarz)

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 00:03

kd/kul

Playlista
Tagi
Playlista