Ile prawdziwej czekolady jest w czekoladzie pitnej?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 11:36
Większość z nas uwielbia czekoladę pitną. Jest słodka i poprawia humor. Tylko... czy taka czekolada rzeczywiście ma coś wspólnego z prawdziwą czekoladą?
Audio

Nie wszyscy pewnie wiedzą czekolada pitna to nie to samo, co czekolada do picia. – Czekolada do picia to tak naprawdę tylko kakao i cukier.  Do tego woda bądź mleko, z którymi mieszamy te składniki – tłumaczy Janusz Profus, maestro czekolady z firmy Wedel. – Czekolada pitna zaś to już napój, przyrządzany na bazie prawdziwej czekolady. Jest także gęstsza od tej do picia.

Receptura Wedla jest oczywiście tajemnicą, ale – jak uchylił rąbka tajemnicy Profus – do napoju dodaje się mleka w proszku, cukiru, kakao i żółtek. – Klasyczna czekolada pitna zrobiona jest jednak na mleku, śmietance i czekoladzie gorzkiej – przyznaje Profus.

Filiżanka czekolady pitnej powinna zawierać ok. 25 proc. czekolady. – Jeśli mamy 140 ml płyny, to w nim zawarte jest 35 g czekolady – twierdzi Profus. – W przypadku czekolady do picia nie mamy w ogóle czekolady.

Choć taka czekolada jest z pewnością przepyszna, raczej nie należy pozwalać sobie na nią codziennie. Jedna filiżanka zawiera bowiem aż 259 kcl.

Więcej o przyrządzaniu czekolady pitnej dowiesz się, słuchając całej rozmowy w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czekolator, czyli połączenie czekolady i kalkulatora

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 18:35
Choć wygląda jak tabliczka czekolady nie nadaje się do jedzenia. Jedynie, co można przy jego pomocy zrobić, to coś policzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorzka czekolada chroni przed słońcem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2011 10:25
Jak się okazuje jedzenie gorzkiej czekolady chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czekolada dobra na serce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 11:00
Duże ilości czekolady mogą chronić przed chorobami serca. Tak twierdzą naukowcy, którzy publikują wyniki swych badań na portalu British Medical Journal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O czekoladzie i innych słodkościach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2011 12:00
Czy tylko w bajce można zbudować chatkę z piernika i czekolady? Czy istnieją gdzieś czekoladowe góry i rzeki? - na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w "Zagadkowej Niedzieli". Zaczynamy o 7.00!
rozwiń zwiń