Czy można dostać skurczu oka?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 13:19
Mówi się o tym, że oczy to zwierciadło duszy, ale co o takiej duszy mówi skaczący, pulsujący w starym telewizorze obraz.
Audio

Skurcz mięśni oka występuje, ale działa inaczej niż dobrze każdemu znany skurcz mięśnia trójgłowego łydki - W naczyniach na oku to jest taki jednorazowy skurcz, niepulsujący, na ogół krótki, ale zarazem mocny - wyjaśnia Barbara Jerszina, lekarz internista z poradni Lux Med.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. - Najczęściej skurcz oka zdarza się, jeżeli mamy bardzo stresujący tryb życia, przy niedoborach magnezu, przy niedoborach różnych minerałów np. jeśli intensywnie uprawiamy sport, albo stosujemy jakąś nieprawidłową dietę i w związku z tym jest utrata elektrolitów - tłumaczy lekarka.

Jeśli skurcze oka pojawiają się raz na jakiś czas to jest to znak, że powinniśmy uzupełnić magnez lub inne składniki mineralne, albo w końcu się zrelaksować. Natomiast, gdy pojawiają się one częściej, to koniecznie należy udać się do lekarza.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w cyklu "Spytaj redaktora".

(aj)

Zobacz więcej na temat: diety

Czytaj także

Gdzie zimują muchy?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 13:27
Pospolity owad, który swoją obecność już od 200 milionów lat zaznacza irytującym bzyczeniem, nie znika z końcem lata. Jak muchy radzą sobie z zimą i niesprzyjającym klimatem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą nazwy kwiatów?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 15:05
Zarzyczka, ułudka, Maria Kaczyńska... Dawniej nazywano kwiaty ze względu na ich cechy charakterystyczne. Jak jest dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego prąd "kopie"?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:43
Zdarza się, że przez nieuwagę, albo zwykłą ciekawość, dotkniemy czegoś, co jest pod napięciem. Czujemy wtedy nieprzyjemne "kopnięcie" prądem.
rozwiń zwiń