Szpik u dawcy regeneruje się w kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 12:00
Już kilka komórek pobranych ze szpiku zdrowej osoby wystarczy, by u chorego całkowicie odbudować jego układ krwiotwórczy. W Czwórce opowiadaliśmy Wam o życiodajnych właściwościach tej ukrytej w kościach tkanki.
Audio
  • Profesor Ewa Gorczyńska o życiodajnych właściwościach szpiku

Dzięki możliwości przetaczania komórek macierzystych lekarze mają szansę zastosować chemioterapię, ratującą życie osób cierpiących na białaczkę i niewydolności immunologiczne. – Chemioterapia niszczy chory szpik i w to miejsce pacjentowi wtaczamy pobrane od dawcy zdrowe komórki, które pozwalają odbudować u niego nowy szpik i wszystkie komórki układu hematopoetycznego – wyjaśniała profesor Ewa Gorczyńska z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

>>Czwórka patronuje akcji "Szpik to You. 1 człowiek 2 życia"<<

Szpik może oddać każda zdrowa osoba z prawidłową morfologią krwi. Rozmówczyni Justyny Dżbik podkreślała, że najlepiej żeby była to osoba młoda, do czterdziestego roku życia. Szpik zasadniczo pobiera się od osób pełnoletnich, istnieją jednak przypadki, kiedy dawcą może zostać osoba nieletnia. – Taka sytuacja ma miejsce przy przeszczepach rodzinnych – tłumaczyła Gorczyńska. - Najpierw szuka się dawcy w rodzinie, z reguły dawcą może być rodzeństwo. Jeśli ktoś ma brata lub siostrę, to ma 25% szans, że to rodzeństwo może być dawcą. Czasami zgodność może być z ojcem lub matką, ale zdarza się to rzadko – opowiadała.

Do dawcy należy ostateczna decyzja, w jaki sposób będzie chciał oddać swój szpik: czy poprzez operacyjne pobranie z kości biodrowej, czy poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi. – Po takim zabiegu, dawca może cierpieć przez chwilę na niedokrwistość, ale przy dobrym odżywianiu, stan jego organizmu wróci do normy już po kilku dniach – zapewniała lekarka.

Więcej na temat oddawania szpiku dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

"Ania" – reportaż Jacka Butlewskiego.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2008 18:15
Bohaterka reportażu, chora na białaczkę, wraz z rodziną i przyjaciółmi zaangażowała się w propagowanie idei przeszczepów szpiku kostnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań "szpikowym" bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:00
Na temat oddawania szpiku narosło wiele mitów. O tym, jak naprawdę wygląda ten proces i w jaki sposób ratuje życie chorych, opowiadali Czwórce Magdalena Schejbal i Tomasz Chruśliński z Fundacji Przeciwko Leukemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój szpik powędrował do dziewczyny z Francji"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 12:00
Przed zabiegiem Michał Jurek wiedział tylko, że osoba, której ratuje życie, jest podobnej postury i że nie jest z Polski. W Czwórce ten młody bohater opowiedział jak naprawdę przebiega proces oddawania szpiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddanie szpiku boli tyle, co ukąszenie komara

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 17:10
- Oddawanie szpiku, to nie bohaterstwo, ale normalna procedura, która jednej osobie umożliwia życie, a drugiej nic nie zabiera, oprócz odrobiny czasu – mówił w Czwórce doktor Leszek Wolniewicz, dawca szpiku kostnego.
rozwiń zwiń