Oddanie szpiku boli tyle, co ukąszenie komara

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 17:10
- Oddawanie szpiku, to nie bohaterstwo, ale normalna procedura, która jednej osobie umożliwia życie, a drugiej nic nie zabiera, oprócz odrobiny czasu – mówił w Czwórce doktor Leszek Wolniewicz, dawca szpiku kostnego.
Audio

W Polsce stopniowo rośnie świadomość na temat oddawania szpiku. Choć dawców jest coraz więcej, to ich liczba jest ciągle zbyt mała, by zaspokoić potrzeby osób chorych. Tym bardziej, że w przypadku przeszczepu szpiku, trudniej niż w przypadku przetaczania krwi, jest znaleźć komórki, które będą miały szansę przyjąć się w organizmie biorców. Dlatego w ramach akcji "Szpik to You. 1 człowiek 2 życia” zachęcamy Was do rejestrowania się w bankach szpiku, ponieważ dla chorych oznacza to większą szansę na znalezienie odpowiedniego dawcy.

Tym, co odstrasza wielu potencjalnych chętnych, od zgłoszenia swojej gotowości do oddania szpiku, są mity na temat bolesności tego zabiegu. Tymczasem, jak zapewniał gość audycji "4 do 4", żadna z dwóch procedur pobierania potrzebnych komórek, nie przynosi dawcy cierpienia.

- W przypadku pobierania szpiku z krwi, przypomina to trochę proces oddawania krwi, tylko trwa trochę dłużej – opowiadał doktor Leszek Wolniewicz. – W trakcie tego zabiegu tracimy kilka komórek, które nie są dla nas istotne, a komuś mogą dać nowe życie – wyjaśniał.

Jedynym dyskomfortem związanym z pobieraniem z komórek macierzystych z krwi jest to, że musimy zaaplikować sobie wcześniej kilka zastrzyków z substancji, które mają pobudzić szpik do ich wytworzenia. – Ale przy współczesnej technologii strzykawek boli to tyle, co ugryzienie komara – podkreślał gość Krzyśka Grzybowskiego.

Druga metoda, operacyjna, odbywa się przy pełnym znieczuleniu pacjenta. Szpik pobierany jest z kości biodrowej. Doktor zwracał uwagę, że oddawania szpiku jest w Polsce zupełnie bezpłatne i dawcom, oprócz dobrego samopoczucia, przynosi korzyść w postaci darmowego badania organizmu.

Jednocześnie Wolniewicz podkreślał, że szpitale, wbrew krążącym plotkom, nie mogą handlować szpikiem dawców, Jeśli chcesz poznać całą prawdę na temat oddawania szpiku i rozwiać swoje wszystkie wątpliwości, posłuchaj nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: POLSKA komórki macierzyste

Czytaj także

Zostań "szpikowym" bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:00
Na temat oddawania szpiku narosło wiele mitów. O tym, jak naprawdę wygląda ten proces i w jaki sposób ratuje życie chorych, opowiadali Czwórce Magdalena Schejbal i Tomasz Chruśliński z Fundacji Przeciwko Leukemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści zakładają fundacje: chęć pomagania, czy zwykły lans?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 16:41
Kylie Minoque ma własną fundację na rzecz walki z rakiem. Elton John zajmował się m.in. zbieraniem środków na walkę z HIV. Na polskim podwórku też nie brak artystów, którzy chcą pomagać. Tylko, czy robią to z potrzeby serca, czy dla pieniędzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój szpik powędrował do dziewczyny z Francji"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 12:00
Przed zabiegiem Michał Jurek wiedział tylko, że osoba, której ratuje życie, jest podobnej postury i że nie jest z Polski. W Czwórce ten młody bohater opowiedział jak naprawdę przebiega proces oddawania szpiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pobiera się szpik? To bardzo proste

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 19:40
Tylko 4 mililitry krwi trzeba oddać, by sprawdzić, czy możemy być potencjalnymi dawcami szpiku. Igła jest cienka, nie sprawia bólu. Potem potrzebna jest już skomplikowana aparatura. Czwórka zwiedziła specjalistyczne laboratoria i sale operacyjne.
rozwiń zwiń