X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zostań "szpikowym" bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:00
Na temat oddawania szpiku narosło wiele mitów. O tym, jak naprawdę wygląda ten proces i w jaki sposób ratuje życie chorych, opowiadali Czwórce Magdalena Schejbal i Tomasz Chruśliński z Fundacji Przeciwko Leukemii.
Audio
  • Jak oddać szpik? - opowiada Tomasz Chruśliński z Fundacji przeciwko leukemii
  • Magdalena Schejbal o akcji "Szpik to You. 1 człowiek - 2 życia"

W Polsce notuje się rocznie około 10 tysięcy zachorowań na nowotwory krwi. Jedną z metod leczenia tych groźnych chorób jest przeszczep szpiku. Tkankę pobiera się od dawców, zarejestrowanych w banku szpiku. Niestety wiele osób przed zarejestrowaniem powstrzymują nieprawdziwe informacje na temat konsekwencji tego kroku. Dlatego Czwórka zaangażowała się w akcję społeczną "Szpik to You. 1 człowiek – 2 życia", w której rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące oddawania szpiku.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów są nieprawdziwe informacje o tym, że szpik jest pobierany z kręgosłupa, a zabieg ten jest bolesny i zagraża zdrowiu dawcy. Tymczasem lekarze sięgają raczej do kości biodrowej.  

- Tam jest go po prostu najwięcej - mówiła w Czwórce Magda Schejbal, aktorka zarejestrowana w banku szpiku. - Pobiera się go pod narkozą, a po zabiegu dostaje się mnóstwo witamin i soli mineralnych, żeby stanąć na nogi - opowiadała.

Z oddania szpiku nie wyklucza nas tatuaż. Dawcą można zostać już w 6 miesięcy po jego wykonaniu. - Taki czas jest przewidziany ze względu na bezpieczeństwo biorcy, ponieważ podczas tatuowania możemy się czymś zarazić - opowiadał Tomasz Chruśliński  z Fundacji Przeciwko Leukemii. - Okres 6 miesięcy pozwala wykluczyć ewentualne zakażenie - wyjaśniał.

Tomasz
Tomasz Chruśliński, członek Fundacji Przeciwko Leukemii

 

Dawcą może zostać każda ogólnie zdrowa osoba. Podczas rejestracji od ochotnika pobieranych jest 9 mililitrów krwi do badań, żeby sprawdzić stan organizmu. - Jeśli wynik jest pozytywny, to taka osoba trafia do polskiego rejestru potencjalnych dawców szpiku, który jest częścią międzynarodowego rejestru. W ten sposób stajemy się dawcami ogólnoświatowymi i możemy uratować życie osobie nawet zza Oceanu - zachęcał Chruśliński.

W rejestrze dawców pozostaje się do 60. roku życia. W tym czasie możemy spodziewać się telefonu z prośbą o oddanie szpiku i z pytaniem, czy podtrzymujemy naszą wolę. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to zostaniemy poddani dokładnym badaniom, a następnie poproszeni o ostateczne potwierdzenie decyzji. Ważne jest, żeby nie wycofywać się w tej fazie, gdyż konsekwencją takiego postępowania jest śmierć biorcy.

- Jeśli zdecydujemy się oddać szpik, to biorca jest poddawany ciężkiej chemioterapii zabijającej w jego organizmie wszystko, zarówno chore, jak i zdrowe komórki. Jeśli po tym zabiegu nie dostanie naszego szpiku, to najprawdopodobniej będzie musiał odejść z tego świata - przestrzegał gość "Poranka OnLine".

Więcej na temat oddawania szpiku dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Przybylska zarejestrowana. Będzie dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 19:00
Znana aktorka Anna Przybylska została potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Dołączając do grona dawców, wsparła jednocześnie działania Fundacji DKMS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski bank szpiku czwartym w Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 17:38
Fundacja DKMS Polska zarejestrowała 200-tysięcznego potencjalnego dawcę szpiku kostnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Bachleda-Curuś promuje oddawanie szpiku

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 14:33
Aktorka Alicja Bachleda-Curuś zaangażowała się w pomoc osobom chorym na białaczkę. Z jej inicjatywy w niedzielę, na krakowskim Rynku Głównym, odbędzie się "Dzień dawcy szpiku".
rozwiń zwiń