Psy - policjanci i psy - ratownicy. Jak nam pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 15:09
W polskich służbach służy blisko 2 tysiące czworonogów. Pracują w wojsku, policji, straży pożarnej, ochotniczym pogotowiu ratunkowym, a także w szeregach GOPR-u i WOPR-u. - - Dla nich jednak taka praca jest i ma być dobrą zabawą - mówi Grzegorz Kubicki, ratownik TOPR i przewodnik psa lawinowego.
Audio
  • Jak pracują psy w policji, czy ratownictwie (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ GEORGID

Zapewniają bezpieczeństwo funkcjonariuszom - to psy patrolowe, ale pomagają także podczas przeróżnych kontroli - mają specjalizację osmologiczną, a podczas poszukiwań zaginionych osób pomagają psy tropiące. - Z psami jest tak, jak z ludźmi. Z tą różnicą, że nas obowiązują przepisy prawa, a psów nie da się czasem przekonać do pracy. Mają swoje przyzwyczajenia i pracują właściwie tyle ile chcą - tłumaczy Paweł Błasiak, wiceprezes Zarządu WOPR. Zaś jak opowiadał Grzegorz Kubicki,  w służbach mundurowych najczęściej służą psy średnie i duże. - Psy lawinowe w górach szukają najpierw źródła zapachu, lokalizują go, wskazują - mówił ekspert. - Są nauczone, by szukać ludzi, a nie sprzętu, np. nart czy plecaków. 

Dlaczego psów-funkcjonariuszy podczas pełnienia obowiązków nie wolno głaskać? Jakie trudności pojawiają się w trakcie szkoleń psów-ratowników? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Kaja Zemła.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 12.39

kd

Czytaj także

Jak zwierzęta komunikują się z nami?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 14:49
- Delfiny i nietoperze wydają ultradźwięki, czyli tony tak wysokie, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Słonie zaś posługują się infradźwiękami, czyli takimi o niskich częstotliwościach - mówiła zoopsycholog Marta Kuhnke-Bernecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze, poszukiwacze, celnicy - jak psy ratują ludzkie życie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 18:18
Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka. To właśnie psy są żołnierzami, ratownikami medycznymi, pomocnikami niewidomych, antydepresantami i potrafią przysłużyć się człowiekowi na znacznie więcej sposobów niż inne zwierzęta.
rozwiń zwiń