Jak zwierzęta komunikują się z nami?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 14:49
- Delfiny i nietoperze wydają ultradźwięki, czyli tony tak wysokie, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Słonie zaś posługują się infradźwiękami, czyli takimi o niskich częstotliwościach - mówiła zoopsycholog Marta Kuhnke-Bernecka.
Audio
  • Jak komunikują się z nami zwierzęta i czy w Wigilię przemówią ludzkim głosem? (Nawiedzeni/Czwórka)
Psy komunikują się z nami nie tylko werbalnie, ale także za pomocą m.in. gestów
Psy komunikują się z nami nie tylko "werbalnie", ale także za pomocą m.in. gestówFoto: Pixabay.com/Public domain

Ekspertka podkreślała, że w zwierzęcej komunikacji dużą rolę odgrywają dotyk i węch. - Pyszczki, łapki, uderzanie bokami - to też elementy komunikacji - mówiła Marta Kuhnke-Bernecka. - A dzięki rozpoznawaniu zapachów są w stanie wyczuć nie tylko obecność drugiego zwierzęcia, ale także jego emocje i stan zdrowia.

Ekspertka tłumaczyła także, dlaczego dorosłe koty miauczą wyłącznie do ludzi, choć nie rozumieją przecież ludzkiej mowy. W programie staraliśmy się także znaleźć odpowiedź na pytanie, czy zwierzęta w Wigilię przemówią do nas ludzkim głosem i co nam powiedzą.

***

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 23.12.2015

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kd/kul

Czytaj także

Czy to prawda, że "czarny" oznacza "zły"?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 15:45
Ludzie najczęściej omijają zwierzęta o czarnym umaszczeniu szerokim łukiem. Kolor sierści rzeczywiście wpływa na charakter czworonogów, czy to tylko stereotyp?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratuj koty. Sprawdź, co możesz zrobić!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 16:50
Warszawę zamieszkuje kilkadziesiąt tysięcy kotów wolnożyjących. Wciąż jednak za mało jest otwartych piwnic, które pozwalają przetrwać najtrudniejsze miesiące.
rozwiń zwiń