"Cierpienie i frustracja" - co czują psy na łańcuchach?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 17:10
- Trzymanie psa na łańcuchu oznacza dla niego cierpienie. Odmawiając mu kontaktu z ludźmi, bliskości i pieszczot zabieramy mu więź, która jest przecież niezwykle potrzebna. Bo to dla człowieka bije psie serce, tak ukształtowała te zwierzęta ewolucja - mówiła Magdalena Buszko, ekspertka Fundacji VIVA!.
Audio
  • O pieskim życiu zwierząt, trzymanych na łańcuchach opowiada Magdalena Buszko (Dajesz radę/Czwórka)
Psy trzymane na łańcuchach stają się agresywne, nie pozwalają do siebie podejść. Takie zwierzęta żyją też o wiele krócej - przekonywała Magdalena Buszko.
Psy trzymane na łańcuchach stają się agresywne, nie pozwalają do siebie podejść. Takie zwierzęta żyją też o wiele krócej - przekonywała Magdalena Buszko.Foto: Czwórka

kot chip chipowanie zwierząt weterynarz 1200.jpg
Chipowanie zwierząt. No przepisy pozwolą je chronić?

- Psy na łańcuchach cały czas zobaczyć można na wsiach, ale także w miejscowościach podmiejskich. Tak było zawsze, ludzie mają podejście: "mój dziadek i ojciec też tak robili". To umysłowe lenistwo - mówiła Magdalena Buszko. - Traktujemy zwierzęta przedmiotowo, bo "pies ma szczekać i już". Nie chcemy dopuścić do siebie myśli o zmianach, które zaszły przez lata w relacjach człowiek-pies - tłumaczyła. Jak podkreślała, trzymanie zwierząt na łańcuchu odbiera im także możliwość ruchu, utrzymania higieny, nawet kilkukrotnie skraca życie.


pies smutek klatka 1200.jpg
Pseudohodowle - jak zatrzymać ten proceder?

Co warto zmienić w polskim prawodawstwie, by zwierzęta były lepiej chronione? W jaki sposób egzekwuje się ich prawa i co ma się zmienić w tym zakresie? Czym i po jakim czasie przejawia się stres u czworonogów trzymanych na łańcuchu? O tym rozmawialiśmy w Czwórce.

Zajrzeliśmy także - tradycyjnie - do poradni dla zwierząt, w której doktor Aleksander Korzeniowski wyjaśniał, dlaczego psy się nie pocą a jedynie dyszą i sapią. Sprawdziliśmy też, dlaczego papugi skubią i wyrywają sobie pióra i co to ma wspólnego z dietą? Jak poznać, że ptak się nudzi? Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 16.10.2017 <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Magdalena Buszko (Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt VIVA!, akcja "Zerwijmy łańcuchy")

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kk

Czytaj także

Pseudohodowle. Jak zatrzymać ten proceder?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:00
W Polsce od lat funkcjonuje ustawa o ochronie zwierząt. Wciąż jednak na terenie naszego kraju działa wiele pseudohodowli, w których regularnie dochodzi do jej łamania. Niektóre z zarejestrowanych i legalnie działających hodowli także prowadzi się nieetycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Wajrak i Lolek: przeznaczenie, śledztwo i przyjaźń na całe psie życie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 14:54
"Lolek" to poruszająca opowieść o psie, który pewnego śnieżnego, styczniowego dnia pojawił się w życiu Adama Wajraka. - Mam taką teorię, że to psy odnajdują ludzi, a nie ludzie psy. Psa nie można kupić, bo nie można kupić przyjaciela. Poza tym jest tyle bezpańskich psów, że robić tego po prostu nie wypada - mówił Adam Wajrak w Czwórce.
rozwiń zwiń