Większość zwierząt nie ma babci. Człowiek ma!

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 14:08
21 stycznia to Dzień Babci. Okazuje się, że obok gatunku ludzkiego mogą świętować go jedynie rezusy, walenie, delfiny i gupiki. Większość świata zwierząt babć nie posiada. 
Audio
  • Nie wszystkie zwierzęta mają babcie. Po co ma je człowiek? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jesteśmy wyjątkowi na tle innych gatunków, bo mamy babcie. Dodatkowo, jeśli chodzi o świat ssaków, jest to niemal niespotykane. 

- Babcie to starsze kobiety, które już nie są w okresie reprodukcyjnym - wyjaśnia dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny. - Ewolucja jest zainteresowana tym, żeby jak największej ilości osobników przekazać swoje geny. W związku z tym opłaca się mieć więcej potomstwa, najwięcej ile się da. Przystosowaniem adaptacyjnym jest zaś posiadanie mniejszej ilości potomstwa, a można zainwestować w nie więcej czasu i energii - dodaje. 

Ewolucji nie interesują dzieci, a wnuki i prawnuki Magdalena Babiszewska

Gość Patryka Kuniszewicza przytacza naukową hipotezę biologów ewolucyjnych, hipotezę babci. Mówi ona, że menopauza, czyli moment, w którym kobiety przestają być w wieku reprodukcyjnym, to jest celowe adaptacyjne przystosowanie, które umożliwia tym kobietom odchowanie najmłodszych dzieci, i zajęcie się wnukami. 

Czy ewolucja "skazuje" babcie na wnuki? Co specyficznego jest w ludzkim gatunku, że akurat my mamy babcie? Czy wieczne dokarmianie wnuków przez babcie też można wyjaśnić ewolucyjnie? O tym w rozmowie ze "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 21.01.2018

Godzina emisji: 12.17

pj/ac

Czytaj także

Wiesz, co dziedziczysz po babci i dziadku?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 16:50
- Poza wyglądem po dziadkach dziedziczymy cechy metaboliczne, zachowanie, czy to jak myślimy - przekonują Kinga Jastrzębska i Igor Meszka z Koła Naukowego Biologii Medycznej UW "Antidotum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pokolenia na pokolenie żyjemy dłużej. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 16:50
Kiedyś nasi pradziadkowie czy prapradziadkowie żyli po 60, 70 lat. Dziś średnia długość życia człowieka wzrasta. W "Nawiedzonych" sprawdzamy, z czego to wynika.
rozwiń zwiń