X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Większość zwierząt nie ma babci. Człowiek ma!

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 14:08
21 stycznia to Dzień Babci. Okazuje się, że obok gatunku ludzkiego mogą świętować go jedynie rezusy, walenie, delfiny i gupiki. Większość świata zwierząt babć nie posiada. 
Audio
  • Nie wszystkie zwierzęta mają babcie. Po co ma je człowiek? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jesteśmy wyjątkowi na tle innych gatunków, bo mamy babcie. Dodatkowo, jeśli chodzi o świat ssaków, jest to niemal niespotykane. 

- Babcie to starsze kobiety, które już nie są w okresie reprodukcyjnym - wyjaśnia dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny. - Ewolucja jest zainteresowana tym, żeby jak największej ilości osobników przekazać swoje geny. W związku z tym opłaca się mieć więcej potomstwa, najwięcej ile się da. Przystosowaniem adaptacyjnym jest zaś posiadanie mniejszej ilości potomstwa, a można zainwestować w nie więcej czasu i energii - dodaje. 

Ewolucji nie interesują dzieci, a wnuki i prawnuki Magdalena Babiszewska

Gość Patryka Kuniszewicza przytacza naukową hipotezę biologów ewolucyjnych, hipotezę babci. Mówi ona, że menopauza, czyli moment, w którym kobiety przestają być w wieku reprodukcyjnym, to jest celowe adaptacyjne przystosowanie, które umożliwia tym kobietom odchowanie najmłodszych dzieci, i zajęcie się wnukami. 

Czy ewolucja "skazuje" babcie na wnuki? Co specyficznego jest w ludzkim gatunku, że akurat my mamy babcie? Czy wieczne dokarmianie wnuków przez babcie też można wyjaśnić ewolucyjnie? O tym w rozmowie ze "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 21.01.2018

Godzina emisji: 12.17

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiesz, co dziedziczysz po babci i dziadku?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 16:50
- Poza wyglądem po dziadkach dziedziczymy cechy metaboliczne, zachowanie, czy to jak myślimy - przekonują Kinga Jastrzębska i Igor Meszka z Koła Naukowego Biologii Medycznej UW "Antidotum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pokolenia na pokolenie żyjemy dłużej. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 16:50
Kiedyś nasi pradziadkowie czy prapradziadkowie żyli po 60, 70 lat. Dziś średnia długość życia człowieka wzrasta. W "Nawiedzonych" sprawdzamy, z czego to wynika.
rozwiń zwiń