X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy gatunek homo sapiens jest monogamiczny? 

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 17:18
- Monogamia nie jest systemem bardzo popularnym w świecie zwierząt. Najbardziej monogamiczne są jednak ptaki, wśród których aż 90 proc. gatunków łączy się w pary na całe życie. Ale to i tak nie znaczy, że są sobie wierne - mówi dr Magdalena Babiszewska. - Wśród ssaków to tylko kilka procent.
Audio
  • Czy ludzie to monogamiści? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: 4 PM production / Shutterstock.com

kobiety tybet 1200.jpg
Poliandria - po co kobiecie wielu mężów?

Chcemy wierzyć, że jak już znajdziemy tę naszą wymarzoną drugą połówkę, to będziemy żyć długo i szczęśliwie. Ale czy tak właśnie to "wymyśliła" ewolucja? - Biolodzy ewolucyjni przełożyli zasady obowiązujące w świecie zwierząt na życie ludzi. Z ich obliczeń wynika, że jesteśmy w środku skali między mono- i poligamią - tłumaczyła ekspertka w Czwórce.

Jakie dwie cechy zwierząt i ludzi "decydują" o tym, czy jesteśmy mono- czy poligamistami? Czym jest "seryjna monogamia" i czy istnieje ciche społeczne przyzwolenie na zdradę? Co zauważono podczas badań nad nornikami, żyjącymi na preriach i jakie wnioski dotyczące ludzi można z tych obserwacji wyciągnąć? O tym w nagraniu rozmowy w Czwórce.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog ewolucyjny)

Data emisji: 25.02.2018

Godzina emisji: 12.17

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Déjà vu - doświadczenie większości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 13:00
Zjawisko paranormalne, pamięć z poprzedniego życia, czy efekt telepatii? - Przyjmuje się, że nawet 70 proc. społeczeństa doświadczyło déja vu. Najczęściej są to osoby między 15. a 25. rokiem życia - tłumaczy psycholog Leon Ciechanowski.
rozwiń zwiń