Czy gatunek homo sapiens jest monogamiczny? 

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 17:18
- Monogamia nie jest systemem bardzo popularnym w świecie zwierząt. Najbardziej monogamiczne są jednak ptaki, wśród których aż 90 proc. gatunków łączy się w pary na całe życie. Ale to i tak nie znaczy, że są sobie wierne - mówi dr Magdalena Babiszewska. - Wśród ssaków to tylko kilka procent.
Audio
  • Czy ludzie to monogamiści? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: 4 PM production / Shutterstock.com

kobiety tybet 1200.jpg
Poliandria - po co kobiecie wielu mężów?

Chcemy wierzyć, że jak już znajdziemy tę naszą wymarzoną drugą połówkę, to będziemy żyć długo i szczęśliwie. Ale czy tak właśnie to "wymyśliła" ewolucja? - Biolodzy ewolucyjni przełożyli zasady obowiązujące w świecie zwierząt na życie ludzi. Z ich obliczeń wynika, że jesteśmy w środku skali między mono- i poligamią - tłumaczyła ekspertka w Czwórce.

Jakie dwie cechy zwierząt i ludzi "decydują" o tym, czy jesteśmy mono- czy poligamistami? Czym jest "seryjna monogamia" i czy istnieje ciche społeczne przyzwolenie na zdradę? Co zauważono podczas badań nad nornikami, żyjącymi na preriach i jakie wnioski dotyczące ludzi można z tych obserwacji wyciągnąć? O tym w nagraniu rozmowy w Czwórce.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog ewolucyjny)

Data emisji: 25.02.2018

Godzina emisji: 12.17

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Déjà vu - doświadczenie większości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 13:00
Zjawisko paranormalne, pamięć z poprzedniego życia, czy efekt telepatii? - Przyjmuje się, że nawet 70 proc. społeczeństa doświadczyło déja vu. Najczęściej są to osoby między 15. a 25. rokiem życia - tłumaczy psycholog Leon Ciechanowski.
rozwiń zwiń