Przełomowe odkrycie. To pierwsze na świecie zdjęcie czarnej dziury

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 16:11
Po raz pierszy w historii, dzieki naukowcom z programu Event Horizon Telescope, możemy zobaczyć jak wygląda czarna dziura. W Brukseli zaprezentowano własnie efekty kilkuletniej obserwacji tego astronomicznego zjawiska.
Audio
  • Mateusz Kulik i Mateusz Borkowicz o pierwszym na świecie zdjęciu czarnej dziury (Stacja nauka/Czwórka)
Naukowcy z Event Horizon Telescope zaprezentowali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury
Naukowcy z Event Horizon Telescope zaprezentowali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury Foto: PAP/FRANCK ROBICHON

Ta przełomowa fotografia pozwoli na pogłębienie badań nad czarną dziurą znajdującą się w naszej galaktyce, pośrodku Drogi Mlecznej. By wykonać to zdjęcie naukowcy użyli połączonych obrazów wielu teleskopów z całego świata. Dzięki temu powstało urządzenie o niespotykanych dotąd rozmiarach - równe powierzchni kuli ziemskiej. 

- Czarne dziury nie odbijają światła. Dlatego do tej pory wydawało nam się, że nigdy nie uda nam się ich zobaczyć. Naukowcy z EHT potwierdzili, że czarna dziura rzeczywiście nie odbija światła. Inaczej jest jednak z materią, która ją otacza - tłumaczył Mateusz Borkowicz. 

Tak wygląda pierwsze na świecie zdjęcie czarnej dziury wykonane przez Event Horizon Telescope Tak wygląda pierwsze na świecie zdjęcie czarnej dziury wykonane przez naukowców z Event Horizon Telescope

Do tej pory, znaliśmy czarne dziury tylko z teorii. Jej pierwszy, matematyczny model, stworzył w 1978 roku Jean-Pierre Luminet. Zrobił to dzięki serii skomplikowanych obliczeń - wyjaśniał Borkowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym mówiliśmy także o kosmicznych inwestycjach Elona Muska, pracach nad budową rakiety Space Launch System i pomyśle stworzenia orbitalnej bazy wokół Księżyca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 12.08

ac/kd

Czytaj także

Czy wszechświat się kiedyś skończy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 15:58
W najbliższej audycji opowiemy o pierwszym śmiałku, który kupił turystyczny lot wokół Księżyca w SpaceX. Odpowiemy też na nurtujące wielu z nas pytanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka odwiedza Planetarium Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 15:01
Co stałoby się z astronautą, który zdjąłby w otwartej przestrzeni kosmicznej skafander? Jak zamrozić wodę w temperaturze pokojowej? To sprawdzaliśmy dzięki eksperymentom w Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać astronautą? Liczą się refleks i pojemne płuca

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:04
Tym razem Patryk Kuniszewicz wybrał się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, by w towarzystwie Mateusza Borkowicza sprawdzić, co trzeba zrobić, żeby zostać astronautą.
rozwiń zwiń