Doktorat przed magisterką. To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 14:14
Agata Gabryelska, studentka VI roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jako druga w kraju zdobyła stopień doktora nauk medycznych przed ukończeniem studiów.
Audio
  • Jak zdobyć tytuł doktora przed uzyskaniem tytułu magistra (Czwórka/Stacja Nauka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Rozmówczyni naszej reporterki teraz naukowo zajmuje się medycyną snu. - Na przedostatnim roku studiów, w moim przypadku na piątym, napisałam grant diamentowy - mówi Agata Gabryelska. - Będąc laureatem tego projektu można skrócić ścieżkę naukową - taki jest jeden z celów tego grantu, a także pozyskać finanse na badania. Umożliwia to obronę pracy doktorskiej przed nadaniem tytułu magistra, czy w naszym przypadku tytułu lekarza - wyjaśnia. 

Agata w czerwcu zdała ostatnie egzaminy na uczelni. Ale już od kwietnia cieszy się tytułem doktora nauk medycznych. 

- W badaniach zajmuję się pacjentami z obturacyjnym bezdechem sennym. To grupa pacjentów, która podczas snu ma przerwy w oddychaniu - mówi naukowczyni, która pracę naukową zaczęła już na drugim roku studiów, by na trzecim kontynuować je w indywidualnym toku. 

Jak godziła naukę i badania? Czy pasja do tego wystarczy? Jak wyglądał jej dzień, gdy prowadziła badania? O tym m.in. w materiale ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 4.07.2018

Godzina emisji: 12.39

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy z Łodzi projektują mikroczujniki do badania żywności

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:25
Nawet jeśli staramy się czytać składy produktów spożywczych na opakowaniach, często i tak nie wiemy jakie szkodliwe mogą być substancje, które się tam znajdują. Jednymi z nich są aminy biogenne, które w nadmiernej ilości mogą powodować rozwój nowotworów.
rozwiń zwiń