Słonie, jaguary, niedźwiedzie. Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:06
Dźwig, piła, dłuto - to standardowy zestaw stomatologiczny dla słonia. - Podczas zabiegu słoń leży na boku, potężne respiratory pompują tlen. W operacji bierze udział nawet kilkanaście osób, które monitorują oddech, serce, robią zdjęcia roentgenowskie. To ciężka fizyczna praca – opowiadała Agnieszka Czujkowska z warszawskiego Zoo.  
Audio
  • Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kachalkina Veronika/Shutterstock.com

shutterstock kot kotek łapka 1200.jpg
Dlaczego koty nas drapią?

Zwierzęta są różnych rozmiarów i mają zęby najróżniejszej wielkości.  Niektóre przystosowane są do zabijania. Tu zaczyna się problem, gdy trzeba udać się ze zwierzęciem do stomatologa, albo choćby policzyć jego zęby. - Zabieg stomatologiczny w przypadku dzikich zwierząt, np. słonia, jaguara, czy nawet niedźwiedzia polarnego, to zawsze wielka operacja, która najczęściej odbywa się pod narkozą – tłumaczy… - Potem zwierzę musi pozostawać pod stałą kontrolą.

Czy na słoniach przeprowadza się leczenie kanałowe i w jakich przypadkach obcina im się kły? Dlaczego słonie połykają własne zęby? To w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Weronikę Puszkar

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 12.12

kd

Czytaj także

Pies z kotem jak człowiek z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:20
Przyjaźń między zwierzętami istnieje i bardzo przypomina tę między ludźmi. Są zwierzęta, które nie potrafią żyć bez drugiej połówki. Jak wyglądają ich relacje i dlaczego są tak do siebie przywiązane? 
rozwiń zwiń