Piski i szumy w uszach. Czy to niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 11:52
Piski w uszach - ta przykra dolegliwość, po świetnie spędzonym wieczorze, jest znana każdemu bywalcowi dużych imprez muzycznych. Jak bardzo są niebezpieczne?
Audio
  • Piski i szumy w uszach - jak bardzo są niebezpieczne? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

mężczyzna bezsenność sen spanie 1200.jpg
Paraliż senny. Co się dzieje, kiedy mózg wstaje wcześniej niż ciało?

Jeśli zbyt często narażamy nasz słuch na wysokie dźwięki o silnym natężeniu, piszczenie w uszach może świadczyć o zniszczeniu struktur ucha wewnętrznego. Zazwyczaj objawia się to również słyszeniem szumów bezpośrednio przed snem, kiedy organizm próbuje się wyciszyć z bodźców, którymi był atakowany w ciągu dnia.

ZOBACZ TAKŻE Jak działa aparat słuchowy? >>>

- Fizjologicznie nasz narząd słuchu ma mechanizmy obronne przed dużym hałasem. Piski w uszach to pochodna mechanizmów degeneracyjnych w komórkach słuchowych - mówiła laryngolog dr Agnieszka Korkosz-Mierzejewska. - Część z nich jest odwracalna, wtedy dolegliwości ustępują najpóźniej po kilku godzinach, ale część nie, i wówczas ważne jest, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem laryngologiem lub audiologiem i podać leki, by nie doszło do utrwalenia zmian, czyli trwałego uszkodzenia słuchu - tłumaczyła ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Migrena - dysfunkcja, która wyklucza >>>

A jeśli już zdarzy nam się narazić swój słuch na zbyt dużo decybeli na przykład podczas głośnego koncertu? Jak tłumaczyła ekspert nie istnieją skuteczne "domowe metody", które pozwoliłyby nam wygrać z piskiem w uszach. - Należy przebywać w możliwie cichym miejscu, dobrze jest w tym czasie nie pić kawy i nie palić papierosów, bo kofeina i nikotyna obkurczają naczynia - radziła dr Agnieszka Korkosz-Mierzejewska.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 12.37

kd/pj