Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:00
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi. Zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta, sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.
Audio
  • Jak radzić sobie z migreną? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Migrena - ból pierwotny

Migrena jest jednym z bólów pierwotnych, czyli takich, które nie są wynikiem innych towarzyszących chorób. Uznaje się też, że jest to pewna wrodzona dysfunkcja neuronów. Natomiast według najnowszego odkrycia migrena może być skutkiem uszkodzonych osłonek komórek nerwowych.

Z głodu, z przejedzenia i z nadmiaru emocji

- Jeżeli będą jakieś czynniki, które złożą się w niekorzystną konstelację zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy - wyjaśnia neurolog dr Piotr Ślifirczyk. - Stres, emocje to grupa czynników, które potrafią wywołać napad migreny. Ale także niedojedzenie, przejedzenie i zmiany pogody - dodaje.

Dysfunkcja, która wyklucza

Migrena charakteryzuje się napadowym występowaniem bólów głowy, którym czasem towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne. Atak dzieli się na kilka etapów, m.in. na "aurę wzrokową". Czym migrena różni się od bólu głowy? Jak objawia się stan migrenowy? Czy tę chorobę można całkowicie wyleczyć? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 12.30

kul/ac

Czytaj także

Chlor w wodzie. Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w basenie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:02
Chlorowanie wody to jeden z najpopularniejszych sposobów na jej uzdatnienie, czyli uczynienie wody bezpiecznej dla naszego zdrowia. Jak działa na ludzi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyno uciekaj przed rakiem i sama badaj swoje piersi!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:10
Coraz młodsze dziewczyny zmagają się z rakiem piersi, dlatego ważne jest, żeby jak najwcześniej wyrobić sobie nawyk samobadania piersi. samobadania piersi.
rozwiń zwiń