Epidemie na przestrzeni wieków - co się zmieniło przez stulecia?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 19:53
Jak przekonywał Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski na podstawie doświadczeń historycznych można przewidzieć niektóre reakcje ludzi na atak choroby. - Choć pamiętajmy, że panują oczywiście zupełnie inne warunki niż były kilka wieków temu, gdy "kultura epidemii" się kształtowała - zaznaczał jednak ekspert.
Audio
  • Epidemie na przestrzeni wieków. Jak z nimi walczono kilkaset lat temu? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: annaliberty111/Shutterstock.com

sztuka wystawa obrazy galeria 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Choć aktualnie panująca epidemia dla wielu jest zaskoczeniem, na przestrzeni lat społeczeństwa w całej Europie dotykały choroby. Ludzie nosili "prototypy" dzisiejszych masek ochronnych, poddawani byli też kwarantannie. Jak tłumaczył ekspert w rozmowie z Czwórką, wszystko zaczęło się w XIV w., gdy Europę opanowała dżuma. - To, co różni nas od ówczesnych to fakt, że mniej więcej wiemy, z czym walczymy, a oni nie wiedzieli. My badamy wirusa i dowiadujemy się, czym jest i w jaki sposób się przenosi. A wówczas wróg był przecież całkowicie niewidzialny, ludzie byli wobec tych chorób bezradni. To, co nas łączy  ówczesnymi społeczeństwami to jednak potrzeba izolowania chorych i przeprowadzania kwarantanny.

ZOBACZ TAKŻE Rynek pracy w dobie koronawirusa - gdzie jest dobrze? >>>

W XIV w. domy, w których przebywali chorzy oznaczano w specjalny sposób. - Rozpoczęła się także pewna pobożność, powodowana strachem. Nie wiadomo było, z czym się walczy i niektórzy myśleli, że to "kara boska". Więc tego boga trzeba było czymś przebłagać - mówił ekspert. - To charakterystyczne dla wyznawców większości religii.

Zdradził także, kim byli ludzie, którzy przed wiekami, w trakcie epidemii dżumy ubierali się na czarno i nosili charakterystyczne stroje, których elementem były maski z długimi, zakrzywionymi dziobami. - To byli tzw. lekarze dżumowi, czyli ludzie, którzy pozostali w miastach podczas zarazy i sprawdzali m.in., czy ci, którzy mieli być objęci kwarantanną rzeczywiście siedzą w domach - mówił ekspert. - W tych maskach były ukryte m.in. lignina, umoczona w occie, ale także przeróżne zioła. To były odpowiedniki dzisiejszych maseczek ochronnych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 3.04.2020

Godzina emisji: 12.15

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak