Miał ją David Bowie. Heterochromia - jak często się to zdarza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:30
Jedno oko piwne, drugie zielone - to heterochromia. Nic groźnego, jeśli jest zmianą genetyczną, gdy ma podłoże chorobowe warto się nią zająć. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ sruilk

Najczęściej heterochromia to spadek po naszych rodzicach, czyli jej przyczyna jest genetyczna. - Tak się układają różne melaminy w naszych oczach, że nie mamy jednakowych tęczówek - wyjaśnia zjawisko różnokolorowych oczu Sylwia Kijewska, ekspert do spraw rozwoju optometrii z Medicover. - W jednym oku mamy np. trochę bardziej zielone, w drugim brązowe albo zmiany obserwujemy na jednej tęczówce np. niebieskie oko z brązową plamą - dodaje. 

Genetyczna heterochromia jest niegroźna. - Co innego, gdy ma ona podłoże chorobowe. Może pojawiać się w przypadku kilku chorób czy zaburzeń jak np. Zespół Waardenburga czy piebaldyzm. Możemy obserwować jej pojawienie się w przypadkach nowotworów - wymienia ekspertka. - Można się też nabawić heterochromii przez używanie leków np. do leczenia jaskry, czy w wyniku urazu. Heterochromia Davida Bowiego była wynikiem urazu z młodości - dodaje. 

- W przypadku heterochromii tęczówki oczu mogą się znacznie od siebie różnić, nie jest to tylko kwestia odcienia - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar.  - Występuje kilka klasyfikacji heterochromii. Możemy mieć do czynienia z klasycznym przypadkiem: jedno oko niebieskie, drugie brązowe, albo zmiany w obrębie jednego oka - w połowie zielone, w połowie brązowe, albo niebieskie oko z plamkami brązowymi lub na odwrót - wymienia. 

Sylwia Kijewska zwraca uwagę, że kolor oczu normuje się około 6. miesiąca życia dziecka, a w niektórych przypadkach może trwać do 3 roku życia. - Jeśli jednak coś niepokoi rodziców, to warto to skonsultować okulistycznie - dodaje. 

Znanymi osobami z heterochromią są np. Jane Seymour, Benedict Cumberbatch czy Mila Kunis. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

🌼Sunshine

Post udostępniony przez Mila Kunis Official.🦋 (@mila_kunis_oofficial)

Często zdarza się tak, że osoby z heterochromią wstydzą się swojej odmienności i korygują ją, zakładając soczewki kontaktowe. 

Co ciekawe hetrerochromia może dotyczyć też włosów czy skóry. I oczywiście nie dotyczy tylko ludzi. Doskonałym jej przykładem są psy rasy husky. 

Kazan wraz z opiekunką, Kamilą Sobotą Kazan wraz z opiekunką, Kamilą Sobotą

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Sylwia Kijewska, ekspert do spraw rozwoju optometrii z Medicover

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 12.48

pj/kd

Czytaj także

Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:00
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi. Zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta, sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy leki nie znoszą się nawzajem?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 19:30
- Przede wszystkim nie powinniśmy łączyć leków, które mają w sobie te same substancje chemiczne. Nazwy mogą być mylące, dlatego zawsze trzeba czytać informację o leku - przestrzega kierownik apteki, Ewa Zaborska
rozwiń zwiń