Kiedy leki nie znoszą się nawzajem?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 19:30
- Przede wszystkim nie powinniśmy łączyć leków, które mają w sobie te same substancje chemiczne. Nazwy mogą być mylące, dlatego zawsze trzeba czytać informację o leku - przestrzega kierownik apteki, Ewa Zaborska
Audio
  • Których lekarstw nie należy ze sobą łączyć? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/megaflopp

Zjedzenie razem ibuprofenu i paracetamolu nie wzmocni efektu przeciwbólowego. lepiej stosować je naprzemiennie, w dawkach podzielonych Ewa Zaborska 

Nie należy też łączyć preparatów, które mają ten sam kierunek działania. - Na przykład preparatów na katar, które obkurczają błonę śluzową, bo ten mechanizm się nakłada i możemy przedawkować daną substancję - wymienia rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Unikajmy też łączenia leków, które zawierają konkretne substancje chemiczne i nie zażywajmy w tym samym czasie różnych tabletek przeciwbólowych z paracetamolem, bo kumulujemy jego dawkę. - Paracetamol jest hepatotoksyczny. Choć jest łagodny dla żołądka, to szkodzi wątrobie - wyjaśnia farmaceutka. - I nie wolno go łączyć z alkoholem - ostrzega.


Czytaj także
migrena 1200.jpg
Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

A z lekami ziołowymi?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 12.34

kul


Czytaj także

Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stereotypy kontra rzeczywistość. "Mam HIV i zamierzam dożyć późnej starości"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 12:44
Każdego dnia w Polsce 3 osoby dowiadują się, że są zarażone wirusem HIV. Według raportu NIK tylko w ciągu ostatnich sześciu lat liczba chorych podwoiła się, a w ciągu ostatnich 34 lat na chorobę wywołaną tym wirusem zmarło w naszym kraju ponad 1400 osób.
rozwiń zwiń