X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:00
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi. Zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta, sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.
Audio
  • Jak radzić sobie z migreną? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Migrena - ból pierwotny

Migrena jest jednym z bólów pierwotnych, czyli takich, które nie są wynikiem innych towarzyszących chorób. Uznaje się też, że jest to pewna wrodzona dysfunkcja neuronów. Natomiast według najnowszego odkrycia migrena może być skutkiem uszkodzonych osłonek komórek nerwowych.

Z głodu, z przejedzenia i z nadmiaru emocji

- Jeżeli będą jakieś czynniki, które złożą się w niekorzystną konstelację zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy - wyjaśnia neurolog dr Piotr Ślifirczyk. - Stres, emocje to grupa czynników, które potrafią wywołać napad migreny. Ale także niedojedzenie, przejedzenie i zmiany pogody - dodaje.

Dysfunkcja, która wyklucza

Migrena charakteryzuje się napadowym występowaniem bólów głowy, którym czasem towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne. Atak dzieli się na kilka etapów, m.in. na "aurę wzrokową". Czym migrena różni się od bólu głowy? Jak objawia się stan migrenowy? Czy tę chorobę można całkowicie wyleczyć? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 12.30

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chlor w wodzie. Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w basenie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:02
Chlorowanie wody to jeden z najpopularniejszych sposobów na jej uzdatnienie, czyli uczynienie wody bezpiecznej dla naszego zdrowia. Jak działa na ludzi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyno uciekaj przed rakiem i sama badaj swoje piersi!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:10
Coraz młodsze dziewczyny zmagają się z rakiem piersi, dlatego ważne jest, żeby jak najwcześniej wyrobić sobie nawyk samobadania piersi. samobadania piersi.
rozwiń zwiń