Poniedziałkowy Dół w Krakowie. Najsmutniejsza ulica miasta?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:40
-  Ulica znajduje się niedaleko Kopca Kościuszki, blisko krakowskiego ZOO. To jest bardzo przyjemna okolica, która nie kojarzy się ze złym sampoczuciem - tłumaczy Maciej Poradziński z bloga "Ciekawi Krakowa". 
Panorama Krakowa od strony Wawelu
Panorama Krakowa od strony WaweluFoto: yorgil/ Shutterstock

Jej nazwa to połączenie nazw miejscowości, która kiedyś istniała w pobliżu tego miejsca (Dół) oraz nazwiska właściciela Wąwozu w Lesie Wolskim (Poniedziałek). - Jak to w Krakowie, mamy tutaj różne pagórki, wzniesienia oraz dolinki. Dół mieścił się w leśnym rowie więc nazwa jak najbardziej odpowiada usytuowaniu topograficznemu tego miejsca - dodaje rozmówca Oliwii Krettek. 

Posłuchaj
04:09 CZWÓRKA Stacja Nauka - poniedzialkowy dol 30.04.2021.mp3 Jak się żyje na Poniedziałkowym Dole w Krakowie? (Stacja Nauka/Czwórka)

Poniedziałkowy Dół znajduje w dzielnicy Wola Justowska. - To willowa część Krakowa, położona w Lesie Wolskim, na tyle daleko od centrum, że nie dociera tu zgiełk miasta - opowiada Maciej Poradziński. - Ktoś, kto odwiedza Kraków w celach turystycznych, raczej tu nie dotrze, ale z czystej ciekawości warto się tu wybrać. 

Posłuchaj także:

Kilka wieków temu w Krakowie nazw ulic było około 40. Teraz jest ich ponad 2 tysiące. Do początku XIX wieku to głównie mieszkańcy spontanicznie je nazywali - kierując się położeniem i tradycją.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 12:22

kul