Psie Budy - ludzie wstydzili się tam mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:32
Po Wrocławiu krąży miejska legenda, że jeden z mieszkańców zwrócił się do władz, aby zmienili nazwę ulicy Psie Budy, ponieważ wstydzi się podawać swój adres narzeczonej, która mieszkała na drugim krańcu Polski. Skąd Psie Budy trzy kroki od rynku?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

ptaki  mewy gołębie miasto 1200.jpg
Mewy w wielkim mieście. Co je tu sprowadza?

Ulica Psie Budy znajduje się niedaleko wrocławskiego rynku. Można do niej dojść bezpośrednio z placu Solnego.


Posłuchaj
04:53 czwórka stacja nauka 05.02.2021.mp3 Psie Budy - skąd się wzięła nazwa tej wrocławskiej ulicy (Stacja Nauka/Czwórka)

- Ta nazwa jest charakterystyczna i śmieszna, wywodzi się ona z tego, że w XIII wieku budynki, które wybudowano przy tej ulicy były zwykle oficynami budynków, które stały przy placu Solnym. Były mniejsze i skromne - mówi Arkadiusz Förster, przewodnik. - Przy rynku i placu były budynki bardzo reprezentacyjne. W kontraście z tymi przepięknymi, gotyckimi, a później renesansowymi, kamienicami te na dzisiejszej ulicy Psie Budy wyglądały słabo, źle, bardzo marnie. Tak ukuto nazwę Psie Budy - wyjaśnia. 

Nazwa tej ulicy funkcjonuje od II połowy XIII wieku, choć na przestrzeni lat próbowano ją trochę odczarować. - Próbowano wprowadzić termin Dolne Domy, Tylne Domy, jednak po 1935 wrócono do historycznej nazwy - opowiada przewodnik po Wrocławiu. - Ta ulica odwzorowuje swoim kształtem fosę miejską, która przebiegała kawałeczek dalej. Psie Budy znajdowały się między fosa miejską, a murami - dodaje. 


Dubaj pixabay 1200x660.jpg
Drapacze chmur. Architektura bez granic?
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Artur Duda (@adart77)

Ulica do dziś ma kształt łuku, co jest dość nietypowe w regularnym planie okolic wrocławskiego rynku. W średniowieczu była to niezagospodarowana część miasta, jeśli ktoś tam mieszkał, to raczej ubożsi mieszkańcy.  

- Z czasem Psie Budy zaczęły zmieniać swoje oblicze. Drewniane domy ustąpiły miejsca murowanym kamienicom, które zamieszkiwali zamożni kupcy - mówi rozmówca Czwórki. - Miejsce tętniło życiem. Zmieniło się w trakt handlowy, było tu pełno ludzi - dodaje. 

Ulica Psie Budy podczas II wojny światowej został zrównana z ziemią. Odbudowano ją wg. wzorów z XVIII i XIX wieku. - Dziś kontrast można zauważyć dzięki miejscu o nazwie Zaułek Solny, gdzie widać kamieniczki z ulicy Psie Budy, a także widok w stronę okazałych pudynków z placu Solnego - zdradza przewodnik. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.02.2021

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Mięćmierz - wieś flisaków i artystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:03
Wakacje to czas by wyruszyć w nieznane, ale też w nieodkryte czy zapomniane. Weronika Puszkar przedstawia Mięćmierz - wieś-skansen. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicy z 4 kontynentów połączyli siły. Dzielą się pasją i przepisami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:50
- "Przewodnicy bez granic" to inicjatywa, której geneza sięga marca 2020 roku, początków pandemii - opowiada Agata Sosnowska jej pomysłodawczyni. - Jednym z sektorów, który najmocniej ucierpiał jest turystyka. W ramach inicjatywy dajemy sobie wsparcie, ale i alternatywę dla tych, których pasją jest podróżowanie - dodaje. 
rozwiń zwiń