Banany... do mycia zębów. Naturalna metoda wybielania

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:43
Banany zawierają wiele składników odżywczych, witamin i mikroelementów, które wpływają kompleksowo na nasze zdrowie i urodę. Obniżają ciśnienie krwi, pomagają walczyć ze stresem, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i zapewniają promienny uśmiech. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Zobacz
dietetyk dieta owoce zdrowa żywność 1200.jpg
Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?

W bananach znajdują się m.in. witaminy A, D, E, K i C, makroelementy:  magnez, sód, cynk, wapń czy potas oraz mikroelementy: fluor, miedź, żelazo, mangan czy selen - czyli wszystko to, co jest potrzebne do wybielania zębów. - Wewnętrzna strona skórki od banana działa trochę jak wybielająca pasta do zębów - przyznaje dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda. - Jest to jednak metoda dla osób cierpliwych i konsekwentnych. - W skórkach znajdują się antyoksydanty, które działają przeciwbakteryjnie, a minerały i witaminy chronią szkliwo - dodaje stomatolog Monika Leszczyńska. - Składniki te poprawiają wygląd zębów i stan całej jamy ustnej.

Posłuchaj
03:46 CZWÓRKA Stacja Nauka banany 13.09.2021.mp3 Czy banany wybielają zęby? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Naturalne kosmetyki. Które zioła stosować na problemy z cerą?

Żeby zobaczyć pierwsze efekty, należy używać bananów minimum przez 4 tygodnie. - Po dwóch miesiącach regularnego stosowania skórki od banana zęby mogą zostać wybielone nawet o dwa tony. A to już jest sporo - przyznaje Czyrynda-Koleda. 

Posłuchaj także:

Zobacz
maseczka uroda kosmetyka peeling 1200 free.jpg
Domowe SPA. Bądź piękna w kwadrans

Żeby wypróbować tę metodę, należy wykorzystać skórkę dojrzałego owocu. Obieramy go od dołu do góry, co pozwoli wyeliminować problem zwisających luźno włókien. - Po wyszczotkowaniu zębów i wypłukaniu jamy ustnej należy przecierać powierzchnię zębów wewnętrzną stroną skórki bananowej, następnie pozostawić ją na ok. 10 minut, a potem jeszcze raz wyszczotkować zęby - tłumaczy dr Leszczyńska. - W żaden sposób nie powinniśmy jednak zastępować bananem tradycyjnej pielęgnacji jamy ustnej - z użyciem pasty, płynu i nici dentystycznej - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 12.30

kul