Polskie superfoods - jak wykorzystać potencjał naszego ogródka?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 10:20
Jagody goi, nasiona chia, amarantus, sok noni - brzmi egzotycznie. Natka pietruszki, cebula, czereśnie, jeżyny - brzmi wyjątkowo... swojsko. Wszystkie wymienione produkty zalicza się do superfoods, czyli tak zwanej superżywności, którą stanowią artykuły o wyjątkowym bogactwie dobroczynnych składników odżywczych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Igor Normann

shutterstock_wege 1200.jpg
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

Jak się okazuje, jagody goi z powodzeniem można zastąpić żurawiną, a nasiona chia - siemieniem lnianym. W polskich sadach, na polach i w ogrodach jest pełno produktów, które mogą konkurować z zagranicznymi superfoods.


Posłuchaj
08:09 Czwóka/Pierwsze słyszę - polskie superfoods 29.06.2021.mp3 Z dietetyczką Agatą Lewandowską rozmawiamy o polskich superfoods (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Zwykło się przyjmować, że nazwa superfoods odnosi się do egzotycznych owoców i produktów. Jagody z Ameryki Południowej mogą mieć super właściwości, ale w naszych ogródkach również znajdziemy podobne bogactwo. - Na przykład polska aronia jest jednym z owoców o największych właściwościach przeciwrodnikowych i przeciwzapalnych z całego świata - mówi dietetyczka Agata Lewandowska. - Więc jest to ścisła czołówka. W związku z tym nie ma potrzeby kupowania drogich jagód z zagranicy, skoro mamy takie cuda we własnym kraju.

Żeby dobrze się odżywiać, powinniśmy przyjmować kilkadziesiąt różnych składników, dlatego przyjmuje się, że dieta powinna być jak najbardziej różnorodna i urozmaicona. - Nie powinno być tak, że jemy same owoce i warzywa, bo są zdrowe, dietę powinno się uzupełnić o zboża, kasze, strączki, produkty białkowe, mięsa i ryby - tłumaczy gość audycji. - Oczywiście należy ją dostosować do stanu zdrowia i przekonań, jednak potrzebne jest urozmaicenie, różnorodność i równowaga.

shutterstock łąka koniczyna 1200.jpg
"Dzika kuchnia" na talerzu - poszalej z naturą

Czytaj także:

Na naszym podwórku mamy wiele superfoods. Dobrze korzystać z sezonu na truskawki i jeść je w dużych ilościach, bo oprócz wielu cennych składników posiadają dużo przeciwutleniaczy. Bardzo dużo przeciwutleniaczy znajdziemy również w innych owocach jagodowych, takich jak maliny, jagody, porzeczki - we wszystkich drobnych, czerwonych i fioletowych owocach. - Znajdziemy je też w warzywach liściastych, cebulowych, kapustnych, w orzechach i zbożach - wylicza Agata Lewandowska. - Tak naprawdę żywność roślinna jest bardzo bogata w tego typu związki, a każdy produkt zawiera ich różną kombinację, dlatego tak potrzebne jest urozmaicenie.

Więcej na temat prozdrowotnych właściwości roślin można dowiedzieć się z książki "Polskie superfoods. Przepisy na cztery pory roku", autorstwa naszego gościa. Można się z niej dowiedzieć, jak wzbogacać swoją dietę o cenne składniki, korzystając z łatwo dostępnych, sezonowych, krajowych produktów, poznać wartość odżywczą poszczególnych superfoods i ich prozdrowotne składniki oraz zdobyć wiedzę, w jakich chorobach pomagają.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Agata Lewandowska (dietetyczka, autorka książki "Polskie superfoods. Przepisy na cztery pory roku")

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

Świadome zakupy. Czy potrafimy odróżniać zdrowe produkty? 

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:00
Wielu z nas wciąż nie zwraca uwagi na skład kupowanych produktów, a o zakupie decyduje przede wszystkim cena. Nie sprawdzamy składu produktu, często też nie wiemy, jak to zrobić. Warto jednak podejść do naszych wyborów świadomie, bo przecież to, co jemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Zwłaszcza w czasie pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekocentryczka w kuchni gotuje sezonowo

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 10:30
- Ogranicz rzeczy, których nie potrzebujesz, korzystaj z tego, co jest ci niezbędne, segreguj przetwarzaj i kompostuj - to jest mój przepis na gotowanie - mówi Daria Rogowska, autorka książki "Ekocentryczka w kuchni. Sezonowo, roślinnie, less waste". 
rozwiń zwiń