Łzy - co się dzieje, gdy płaczemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 21:45
Płacz towarzyszy nam w różnych życiowych sytuacjach. To on był z nami od pierwszego oddechu i towarzyszy nam przez całe życie. Płaczemy nie tylko, gdy jesteśmy smutni lub źli, łzy pojawiają się również w momentach wzruszenia i szczęścia. Sprawdzamy, jakie procesy zachodzą w organizmie, gdy płaczemy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/7713 Photography.

kaligrafia 1200.jpg
Szukasz wyciszenia? Spróbuj kaligrafii

- Już jako dzieci zaczynamy płakać, wyrażając różne emocje i stany - mówi neurolog dr Piotr Ślifirczyk. - Jest to tak naprawdę pierwszy sposób komunikacji ze światem zewnętrznym.


Posłuchaj
04:57 Stacja Nauka - płacz 29.09.2021.mp3 Dr Piotr Ślifirczyk opowiada o mechanizmie płaczu (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Jak mówi lekarz, nie ma jednego ośrodka w mózgu, który jest odpowiedzialny za płacz. Są obszary, które lokalizują się w pierwszej jego części zakresie płatów czołowych, to tam znajdują się liczne neurony, czyli ośrodki tworzące emocje. - Te ośrodki i części mózgu mają połączenie z narządem łzowym i w sytuacjach, kiedy dochodzi do dużego wzburzenia emocjonalnego, dochodzi do pobudzenia narządu łzowego i całej kaskady zmian fizjologicznych w organizmie, które kończą się płaczem - tłumaczy neurolog.

Oczywiście płacz to nie tylko łzawienie. Z nim mamy do czynienia, gdy wydalamy łzy z woreczka łzowego, natomiast płacz uruchamia różne procesy, które zachodzą w organizmie, a których początek jest w części emocjonalnej. Płacz to również wydzielenie różnych hormonów, zwiększenie pracy płuc, przepony i pobudzenie mięśni. Nie powinno więc nikogo dziwić, że płacz potrafi być męczący. - Czasami uważa się, że płacz ma funkcję oczyszczającą. To jest pewnego rodzaju burza hormonalna, która też powoduje rozładowanie emocji, wyciszenie niektórych części mózgu i zarazem jest zewnętrznym sygnałem dla otoczenia celem wzbudzenia reakcji z otoczenia - tłumaczy specjalista. - To też jest potrzebne człowiekowi dla jego normalnego funkcjonowania.

Zobacz także: 


zdziwienie osłupienie dziewczyna zakupy zaskoczenie shutter 1200 Krakenimages.jpg
Czy można zamienić się w slup soli?

Płacz pojawia się również, gdy jesteśmy szczęśliwi, co ma też związek z pobudzeniem emocjonalnym. Ten towarzyszący wzruszeniu lub będący efektem radosnych emocji jest nieco inny. - Gdy się śmiejemy, dochodzi do napięcia mięśni twarzy czy mięśni okrężnych oka, które powodują, że dochodzi do przymusowego opróżnienia woreczka łzowego - wyjaśnia dr Ślifirczyk. - Naukowcy również znaleźli różnicę pomiędzy składem łez, w zależności od okoliczności ich powstawania. Skład łez podczas płaczu negatywnego jest inny niż podczas innych rodzajów płaczu - tłumaczy.

Jest kilka teorii na temat fizjologicznych przyczyn płaczu. Jedna z nich głosi, że płacz ma powodować zmniejszenie napięcia wewnętrznego. - Były teorie, że gdy płaczemy ze smutku i złości, to jest to element wydalania hormonów, które je powodują - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. - Jednak wydaje się, że ilość tych hormonów wydalona łzami nie jest aż tak duża.

Bez wątpienia jednak płacz jest formą porozumiewania się ze światem zewnętrznym. Płacz małego dziecka jest jego pierwszym sposobem komunikacji. Przekazuje ono otoczeniu, że chce jeść, jest mu niewygodnie, a łzami chce na siebie zwrócić uwagę. - Tutaj reakcja z otoczenia jest bardzo ważna, bo organizm woła o pomoc, a dziecko sygnalizuje chęć relacji z otoczeniem - dodaje lekarz.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 12.37

aw