Gdynia E(x)plory Week 2021. Kto zmieni świat?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 14:38
Już od 10 lat młodzi wizjonerzy zgłaszają się do konkursu Gdynia E(x)plory Week. Wszyscy oni nie mają jeszcze 18 lat, ale pracują nad wynalazkami takimi jak narzędzie leczące światłem i dźwiękiem, laska z czujnikiem wody dla osoby niewidomej czy aplikacja kontrolująca jakość snu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Matej Kastelic/Shutterstock

laboratorium badania 1200.jpg
Exp(s)plory 2021. Młodzi wizjonerzy i ich nieziemskie projekty

Gdynia E(x)plory Week rozpoczął się już 20 października. Lista wynalazków zgłoszonych do tegorocznego konkursu jest bardzo długa. Wśród nich jest m.in. przydomowa zgniatarka butelek PET z silnikiem od wiertarki czy projekt bionicznej protezy ręki autorstwa Konrad Szafera i Mikołaja Zielińskiego z Technikum Elektroniczno-Mechanicznego w Poznaniu. - Ten prototyp podłącza się do ciała i zbiera on informacje z mięśni. Odwzorowuje ruchy zdrowej ludzkiej ręki - wyjaśnia konstruktor. - Mamy bark, tak jak w ludzkiej kończynie, część ramienną, część przedramienną i nadgarstek. Prototyp jest przygotowany również pod dłoń, która jest w trakcie projektowania - dodaje.


Posłuchaj
03:02 czwórka stacja nauka 22.10.2021.mp3 Gdynia E(x)plory Week - jakie projekty zgłoszono do konkursu? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Z dziedziny medycyny prezentowany jest również wykrywacz raka, stworzony przez Szymona Kanikowskiego z Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Bartosz Piechowski do E(x)plorów zgłosił swój innowacyjny projekt udoskonalenia samolotów, czyli Safe Flight. - Mój projekt polega na tym, że wymyśliłem modyfikację skrzydła, która polegałaby na płynnym przejściu pomiędzy skrzydłem a wychylanym sterem, czyli klapą albo lotką - wyjaśnia projektant.

W konkursie prezentowane jest też nanokrystaliczne ogniwo słoneczne Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina. Lista tych propozycji zdaje się nie mieć końca.

W tegorocznym finale konkursu weźmie udział 36 projektów, które zostały wyłonione ze 163 zgłoszonych do konkursu. Projekty e(x)plorowiczów zadziwiają i zachwycają.

Zobacz także:

olsztyn mlodzi.jpg
Tak było: E(x)plory 2020 - 9. odsłona festiwalu młodych naukowców

Szefową Gdynia E(x)plory Week jest Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, która każdego roku zaprasza na bogaty program tego wydarzenia: liczne warsztaty i wykłady. Z okazji 10-lecia imprezy jeden z jej dni przeznaczony jest specjalnie dla wszystkich utalentowanych młodych osób. Będzie się można dowiedzieć, gdzie można ubiegać się o staże, szukać stypendiów i rozwijać swoje pasje w dalszej nauce.

Nagrodami dla laureatów konkursu E(x)plory są stypendia naukowe na rozwój swoich pomysłów, udział w konkursach międzynarodowych czy nagrody specjalne ufundowane przez partnerów.

Dodatkową gratką jest podróżujący Festiwal E(x)plory. W tym roku zawita on do szkół. Młodzież z 10 miast z całej Polski będzie mogła wziąć udział w wykładach i warsztatach znanych popularyzatorów nauki.

Patronem tego wydarzenia jest Czwórka.

Finał konkursu E(x)plory 22 października.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Maciej Oswald

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 12.22

pj