Softshell czy hardshell - czym się różnią i co oznaczają zimowe nazwy odzieży?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 17:34
Jak się okazuje bawełna dawno przeszła już do lamusa. Teraz tkaniny najczęściej są syntetyczne, a nierzadko zawierają m.in. jony srebra. Czym różni się tkanina typu softshell od hardshell, a czym odzież termiczna od termoaktywnej?
Jak skonstruowane są zimowe kurtki i spodnie?
Jak skonstruowane są zimowe kurtki i spodnie?Foto: mzarkova/Pixabay.com

Ubrania zimowe takie jak specjalne narciarskie kurtki i spodnie mają być komfortowe, a jednocześnie skutecznie nas chronić przed zimnem. - To nie jest już bawełna, ani tym bardziej wełna. Dziś to przede wszystkim tworzywa sztuczne, czyli nylon, poliester, poliamid, elastan, czy polipropylen - łączony w różnych proporcjach, w zależności od producenta - podkreślał Michał Kalbarczyk ze Studenckiego Klubu Podróżniczego "Czwórka". - Kolejnym elementem odzieży jest puch, czyli ocieplina, która ma ma za zadanie zapewnienie izolacji między nami, a środowiskiem zewnętrznym - podkreślał ekspert. 

Jak tłumaczył puchowa odzież zimowa szyta jest w taki sposób, by warstwa puchu znajdowała się w środku - pomiędzy dwoma materiałami, które mają za zadanie utrzymywać ten puch w ryzach. - To po prostu wypełnienie, a do dyspozycji mamy m.in. puch gęsi, o różnej rozprężalności, a także puch syntetyczny. - wymieniał Michał Kalbarczyk. - Zaletą puchu gęsiego jest dobra izolacja termiczna. Wada jest taka, że jeśli ten puch zmoknie, zaczyna słabo chronić przed utratą ciepła. Więc przy dużej wilgotności wygrywa tu puch syntetyczny - podkreślał ekspert.

Softshell to materiał, który składa się z syntetycznych włókien i ma nas chronić przed utratą ciepła, ale nie aż w takim stopniu jak puch. - Podstawowym schematem zimowej odzieży są trzy warstwy: warstwa odprowadzająca pot na zewnątrz, warstwa ocieplająca i ta zewnętrzna, chroniąca nas przed wiatrem - wyliczał Michał Kalbarczyk w rozmowie z Czwórką. - Softshell to połączenie dwóch zewnętrznych warstw, czyli odzież przygotowana na warunki "soft", mało hardkorowe. Ma chronić przed wiatrem, w mniejszym stopniu przed deszczem - mówił. - Hardshell to kurtka przeznaczona do cięższych warunków, i raczej nie do wysiłku fizycznego. Zbudowany jest jak laminat i zawiera membranę. Ma ona za zadanie nie przepuszczać wody, ale przepuszczać parę wodną - podkreślał ekspert. - W kurtce z membraną deszcz nie zamoczy naszego ciała, jednak jeśli się spocimy, pot odprowadzony zostanie na zewnątrz.

Jak tłumaczył, w pełni wodoodporne kurtki dzięki specjalistycznym membranom mają większą odporność na deszcz niż przeciętny namiot. - Drugim ważnym parametrem membrany jest jej oddychalność, wyrażona w gramach wody na metr kwadratowy. Innymi słowy oznacza to, ile pary wodnej może się ulotnić przez tę membranę w danej jednostce czasu - podkreślał Michał Kalbarczyk.

Posłuchaj
04:21 _PR4_AAC 2022_02_11-12-34-34.mp3 Odzież termiczna i termoaktywna - co wybrać podczas wyprawy w góry? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Różnica jest także między odzieżą termoaktywną, a termiczną. - Odzież termoaktywna to pierwsza warstwa którą podczas górskich wędrówek warto mieć przy skórze. Ma ona nie tyle nas grzać, co odprowadzać nadmiar potu - podkreślał ekspert. - Wykonana jest z reguły z włókien syntetycznych. Odzież termiczna może być wykonana z naturalnych materiałów, często zawiera jony srebra - podkreślał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Michał Włosowicz

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 12.30