Trener narciarstwa: to buty są naszym sterem na stoku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:00
Wbrew stereotypowi odpowiednie buty są ważniejsze niż… narty. I choć z nazwy wynika, że jeździmy "na nartach" to warto wiedzieć, że najważniejszym elementem sprzętu narciarskiego są buty.
Audio
  • Jak dobrać buty narciarskie? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Buty narciarskie, z czego niewielu zdaje sobie sprawę są elementem, który sprawia, że na nartach jeździ nam się bezpiecznie i skutecznie - mówił Piotr Tekiel, trener i instruktor narciarstwa alpejskiego, założyciel licencjonowanej szkoły Fabryka Narciarzy. - Są elementem, które łączą nas z nartami. Ten łącznik decyduje o naszych możliwościach jazdy. O tym, czy będziemy mogli tymi nartami sterować - wyjaśniał.

- Należy zacząć od dobrania odpowiedniego rozmiaru. Z doświadczenia wiem, że początkującym narciarzom częściej zdarza się wybierać buty, które są za duże. Prawdopodobnie wydaje nam się, że miejsca w bucie powinno być tyle, żeby zmieściła się w nim gruba skarpeta. To mit - przekonywał.

Jak dobrać buty narciarskie? Dlaczego stopę należy zmierzyć, zamiast podawać jej rozmiar? O czym świadczy twardość buta? I czy możemy je spersonalizować? Jaką długość powinny mieć narty i czym różnią się te dla początkujących i zaawansowanych? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Tekiel (trener i instruktor narciarstwa alpejskiego, założyciel licencjonowanej szkoły Fabryka Narciarzy)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 14.08

ac/kd

Czytaj także

Finał Akcji "Bezpieczna Zima w Dwóch Dolinach"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 14:30
W ostatnią niedzielę lutego Czwórka pojawiła się w Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, gdzie odbył się finał akcji "Bezpieczna Zima w Dwóch Dolinach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wskocz na trampolinę - przygotuj się na snowboard

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 13:25
Sportowcy twierdzą, że potrzeba 8 tygodni, by przygotować się do sezonu snowboardowego. - Moja rada to być aktywnym cały czas - mówi Michał Ligocki, snowboardzista. A czy dobrym treningiem jest wycieczka do parku trampolin?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie zimowe 2019. Białe szaleństwo z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:44
Zimowe wakacje! Czas śniegowych zabaw! Ekipa Czwórki też oddaje się szaleństwu, ale z mikrofonem w ręku. Na stokach słuchamy rozgrzewających przebojów, a myślami sięgamy do ciekawostek technologicznych, naukowych i… oczywiście kulturalnych.
rozwiń zwiń