Filmowo-naukowo. Ile prawdy jest w "Interstellar"?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 16:14
Obraz Christophera Nolana to swego rodzaju przestroga dla ludzkości. Pokazane są w nim skutki zmian klimatycznych i próba ucieczki z naszej planety. Czy filmowa ucieczka miała sens? Czy planety pokazane przez Nolana istnieją?
Matthew McConaughey, kadr z filmu Interstellar
Matthew McConaughey, kadr z filmu "Interstellar"Foto: materiały prasowe/Warner Bros.

"Interstellar" ma na swoim koncie Oscara za efekty specjalne i trzy nominacje w innych kategoriach. Film z 2014 roku wciąż może być ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. W rolach głównych zobaczymy Matthew McConaughey'ego, Annę Hathaway czy Michaela Caine'a.

Nolan opowiada o upadku ludzkości. Tym razem jednak nie ma tu wielkiej asteroidy, meteorytów etc. Ludzie muszą szukać dla siebie miejsca gdzieś indziej, na innych planetach, dlatego, że ziemskie rośliny uprawne zaatakowała jakoś choroba. - Nie jest jasne skąd przyszła ta choroba, czy jest jakimś ogólnym atakiem z kosmosu, który nigdy nie został skomentowany w filmie - mówi dr Anna Łosiak, geolożka planetarna. - Jest to zupełnie niezrozumiałe. Jest całe mnóstwo roślin uprawnych na Ziemi, można uprawiać te niezaatakowane chorobą. W filmie lepszym rozwiązaniem dla ludzkości jest wyprowadzka na inna planetę, niż przerzucenie się na inne uprawy. Nie rozumiem tego - dodaje. 

W "Interstellar" ludzie poszukują nowego miejsca do życia. Twórcy nie wzięli pod uwagę tego, że taka przeprowadzka pochłonęłaby nieskończoną ilość energii i środków.

- Przyjazność Ziemi dla nas jest absolutnie nieporównywalna do innych planet - mówi rozmówczyni Oliwii Krettek. - To dlatego, że my przez ostatnie cztery miliardy lat ewoluowaliśmy żeby żyć na Ziemi, w ziemskiej atmosferze, która oczywiście się zmieniała, a my zmienialiśmy się razem z nią - dodaje. 


Posłuchaj
05:22 czwórka stacja nauka 25.02.2022.mp3 Ile prawdy jest w filmie "Interstellar" - komentarz geolożki planetarnej (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W filmie Nolana pojawiają się przeróżne planety, jedna jest pokryta lodem, inna to tylko woda. - To jest realne, takie planety z pewnością już istnieją. Planet jest nieskończenie wiele. Może nie każda gwiazda ma swoją planetę, ale prawie każda. Niektóre mogą mieć nawet zestaw planet - mówi geolożka planetarna. - Takie planety to jednak nie miejsca dla nas. Są to miejsca, żeby tam przeżyć, ale nie żyć. Ziemia dla nas jest fajna. Dbajmy o nią. Nawet Mars, który jest najbardziej miły, zaraz po Ziemi, nie jest wesołym miejscem - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 12.30

pj

Czytaj także

Czy kometa zniszczy Ziemię? Ile prawdy jest w filmie "Nie patrz w górę"?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:53
Obraz "Nie patrz w górę" opowiada o zniszczeniu świata przez zbliżającą się do Ziemi kometę. Czy w rzeczywistości taki scenariusz jest prawdopodobny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowo-naukowo. W "Jądrze Ziemi" tylko jądro jest prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 13:24
Filmowcy chętnie sięgają po tematy naukowe. Jednym z takich filmów jest "Jądro Ziemi", obraz z 2003 roku. Ekipa ratowników rusza do jądra naszej planety, by uratować ludzkość. Niestety niewiele w tej wyprawie prawdy. 
rozwiń zwiń