Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
Audio
  • Skąd się wzięła woda w kosmosie? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Denis Kapexhiu/Shutterstock.com

- Woda w kosmosie to jest trudny temat - przekonuje Mateusz Borkowicz. - To, że woda gdzieś jest niekoniecznie oznacza, że jest tam życie. Nie w każdej kałuży pływa ryba - dodaje specjalista. Jakiś czas temu głośno bardzo było o wodzie na Marsie. Znajduje się ona tam jednak przede wszystkim w stanie pary w atmosferze, a nam chodzi przede wszystkim o wodę w stanie ciekłym. - Na Marsie jest też trochę lodu. Panuje tam bardzo niskie ciśnienie, a to nie sprzyja istnieniu wody w ciekłym stanie - wyjaśnia Mateusz Borkowicz.

Mateusz Borkowicz Istnieje hipoteza, że woda w kosmosie prawdopodobnie znajduje się na pięciu planetach poza układem słonecznym

Gdzie zatem wodę w kosmosie znaleźć? Okazuje się, że całkiem sporo jest jej w naszym układzie słonecznym, na jowiszowym księżycu o znajomej nazwie "Europa". - NASA szykuje się obecnie do wysłania w kosmos sondy, która by ten księżyc zbadała. Wody tam jest dwa razy więcej niż na Zieimi - mówi ekspert z Centrum Nauki Kopernik.

W audycji wyjaśniamy też trzy hipotezy dotyczące pojawienia się wody na Ziemi oraz dlaczego komety to "brudne śnieżki".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Gość: Mateusz Borkowicz (Centrum Nauki Kopernik) 

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 12.33

jsz

Czytaj także

"Astrofaza". Czy istnieje życie w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 14:05
Piotr Kosek na swoim kanale na YouTube "Astrofaza" mówi o tajemnicach kosmosu i przekonuje, że jest wiele poszlak, które wskazują na to, że poza Ziemią istnieje życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superksiężyc - wyjątkowa pełnia na niebie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 12:58
- To zjawisko niecodzienne. Choć pełnia zdarza się raz na cztery tygodnie, w tym miesiącu księżyc na swojej orbicie jest najbliżej Ziemi - mówił Mateusz Borkowicz z Planetarium Niebo Kopernika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jowisz. "Pięknie tańczy i bije blaskiem po oczach"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 16:00
Połowa marca to doskonały czas, żeby oglądać Jowisza. - W tych dniach planeta przebywa bardzo blisko Księżyca i bije niesamowitym blaskiem - opowiada astronom Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń