Czy kometa zniszczy Ziemię? Ile prawdy jest w filmie "Nie patrz w górę"?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:53
Obraz "Nie patrz w górę" opowiada o zniszczeniu świata przez zbliżającą się do Ziemi kometę. Czy w rzeczywistości taki scenariusz jest prawdopodobny?
Ile prawdy o kometach jest w filmie Nie patrz w górę
Ile prawdy o kometach jest w filmie "Nie patrz w górę"Foto: shutterstock.com/Marko Aliaksandr

- Taki scenariusz zniszczenia Ziemi, jaki widzimy w filmie "Nie patrz w górę", mógłby się wydarzyć. On na pewno się wydarzy - mówi dr Anna Łosiak, geolożka planetarna. - Na szczęście prawdopodobnie nie w najbliższym czasie. A jeśli poświęcimy trochę czasu, wysiłku i pieniędzy temu tematowi, to może takie zdarzenie nigdy nie będzie miało miejsca - dodaje. Tak długo mamy szanse, jak długo będziemy wgapiać się w górę i trenować sposoby uniknięcia takiego losu. 

Myśleć, a nie panikować 

Badacze i naukowcy codziennie patrzą w górę i przeczesują niebo. Ta informacja potwierdza pierwszą scenę z filmu, podczas której doktorantka obserwuje niebo na monitorach kilku komputerów. - Obecnie funkcjonuje cały zestaw programów obrony planetarnej, których zadaniem jest patrzenie w niebo i sprawdzanie, czy nic niebezpiecznego w naszą stronę nie celuje - mówi geolożka. - Takie zdarzenia mają miejsce. Wiemy o kilku takich ciałach niebieskich, dosyć sporej wielkości, przy których jest niezerowe prawdopodobieństwo, że zderzą się z Ziemią w ciągu następnych kilkuset lat. To powód, żeby o nich myśleć, ale nie żeby panikować - dodaje. 

Naukowców w filmie "Nie patrz w górę" najbardziej razi wielkość komety, która opisywana jest przez bohaterów obrazu. Zdaniem dr Anny Łosiak jest ona zdecydowanie za mała, by zniszczyć naszą planetę. - Żeby mogło wydarzyć się to, co dzieje się na koniec filmu, to obiekt uderzający w Ziemię musiałby być co najmniej 10 razy większy - zauważa. - Kometa o średnicy 6 km nie jest wystarczająco duża, by zakatrupić wszystko, co się rusza na Ziemi. Po takim zderzeniu byłoby źle, to byłby jeden z najgorszych dni Ziemi ostatnich kilkudziesięciu milionów lat, ale nie zniszczyłoby to planety. 


Posłuchaj
05:16 czwórka stacja nauka 21.01.2022.mp3 Czy scenariusz "Nie patrz w górę" może się ziścić? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Pierwiastki i komety

W filmie Adama McKaya pojawia się koncepcja przechwycenia komety, która ma być bogata w pierwiastki mineralne, które można wykorzystać do produkcji telefonów komórkowych czy komputerów. - Nie można tego jednoznacznie potwierdzić ani temu zaprzeczyć. Scenariusz filmowy z pewnością jest przerysowany, ale prawdą jest, że niektóre asteroidy mają w sobie dużo cennych surowców. Asteroidy, nie komety - wyjaśnia rozmówczyni Oliwii Krettek. 

Nie patrz w górę | Oficjalny teaser | Netflix/Netfix Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 12.36

pj

Czytaj także

Skąd się bierze rdza?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:45
Pojawia się na różnych metalach, niszczy nie tylko przedmioty, ale też konstrukcje. Sprawdzamy czym jest rdza i dlaczego nie atakuje stali nierdzewnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkany - aktywne, drzemiące i wygasłe. Jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:54
Niektóre wulkany wybuchają dość regularnie, inne są uśpione, a kolejne wygasłe. Jak poznać, który wulkan jest jeszcze groźny? 
rozwiń zwiń