Czekają nas susze w Polsce? "Pustynnienie może się nasilać"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 13:43
Jak tłumaczył w rozmowie z Czwórką prof. Bogdan Chojnicki, jest ekstremalnie: albo zbyt wilgotno, albo zbyt sucho, chociaż to dopiero początek wiosny. - Z jednej strony zalewają nas fale deszczu, z drugiej mamy okresy, gdy jest po prostu susza - mówił ekspert.
Suszazdjęcie ilustracyjne
Susza/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Naukowcy przestrzegają, że zachód Polski po prostu "stepowieje", a susza staje się nieuniknionym elementem polskiego klimatu przyszłości. - Problem polega na tym, że mamy wysuszoną powierzchnię, a dla rolnictwa oznacza to duży znak zapytania jeśli chodzi o plony - mówił prof. Bogdan Chojnicki z katedry Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Jak tłumaczył, najprawdopodobniej susza to zjawisko, które będzie się nasilać. - Deficyty będą nam dopiekały w centralnej Polsce i coraz dalej na wschód - podkreślał ekspert. - Podmuchy powietrza, czyli wiatr, wywiewają drobinki, odpowiedzialne za bogactwo gleb i w tym roku to właśnie się stało, dlatego po raz kolejny "nam się udało" przetrwać, ale statystyka jednoznacznie wskazuje, że pogodowych zdarzeń ekstremalnych będzie coraz więcej - prognozował ekspert.

Jak opowiadał Kajetan Nowak student Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pustynnienie Polski się nasila. - Niestety będzie coraz częstszym zjawiskiem. Klimat staje się coraz cieplejszy, przez co parowania wody będzie więcej. Charakterystyka opadów się zmienia i to zaczyna być widoczne i odczuwalne - podkreślał. - Niektóre dane wskazują, że walka z katastrofą klimatyczną jest nie tylko niezbędna, ale i coraz bardziej opłacalna. Są oczywiście scenariusze optymistyczne, jednak wiele z prognoz odbiera nadzieję i przewiduje, że docieramy do ekologicznej granicy, a po jej przekroczeniu nie będzie już powrotu - podkreślał. 

Posłuchaj
04:20 _PR4_AAC 2022_04_14-12-24-35.mp3 Susze w Polsce - jak zatrzymać ten proces? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak tłumaczył prof. Bogdan Chojnicki, obraz klimatyczny Polski po prostu się destabilizuje. - Są okresy z dużą ilością opadów, a zaraz potem długotrwały brak wody. To ogromne wyzwania dla ludzi i instytucji odpowiedzialnych za gospodarowanie wodą w miastach i na trenach rolniczych, niezbędne jest udoskonalanie systemów retencji - podkreślał. - Jeśli nie uzbieramy wody w tym czasie, gdy ona pada, to po prostu nie będzie ona zabezpieczała naszej przyszłości - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 12.44

kd