Leśny savoir-vivre. Sprawdź, zanim wybierzesz się na spacer

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 15:43
- Mieliśmy bardzo suchą wiosnę i część lata. Przyroda bardzo mocno to odczuła. Zwłaszcza latem cieszymy się ze słońca, ale prawda jest taka, że deszczu w lesie ciągle brakuje - mówił Piotr Horzela, podróżnik, vloger i znawca lasu.
Audio
  • Czego nie robić w lesie? Podpowiada Piotr Horzela (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

las spacer 1200.jpg
Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

- Jeśli wilgotność ściółki jest niższa niż 10% wtedy na terenach zalesionych występuje największy stopień zagrożenia pożarowego. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji nadleśniczy może (choć nie musi) pojąć decyzję o tymczasowym zamknięciu lasu - tłumaczył.

W jaki sposób można zaprószyć ogień za pomocą samochodu? Jak bezpiecznie dla siebie i natury poruszać się po lesie? O czym należy pamiętać zabierając na spacer po lesie psa? Kiedy można wybrać się na grzyby i jak je zbierać? Czym grozi złamanie zakazów nadleśniczych? M.in. o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Horzela (edukator, dziennikarz, vloger, podróżnik, współtwórca projektu "Las w las")

Data emisji: 31.07.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Lęk przed naturą. Fobia, czy zjawisko społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
W kontaktach między człowiekiem a Matką Ziemią zaburzyły się zdrowe proporcje. Osoby z miast coraz częściej boją się lasu i mieszkających w nim zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natura 2000. Ochrona przyrody w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 18:03
21 maja przypada Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Program chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ruszaj podlotów. One wciąż czekają na mamę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:15
- Podglądanie przyrody powinno być etyczne, czyli powinniśmy robić to tak, żeby nie przeszkadzać w naturalnych procesach, wtedy jest to bezpieczne też dla nas - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Teraz jest najlepszy czas, by obserwować podloty - dodaje. 
rozwiń zwiń