Flety na świecie. "Jest nieskończona ilość tych instrumentów"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 16:25
- Na świecie jest właściwie nieskończona ilość przeróżnych fletów - mówi Bogdan Kupisiewicz z zespołu DesOrient, który na naszej antenie prezentował brzmienia instrumentów w różnych regionów globu.
Flecistka grająca na orientalnym instrumenciezdjęcie ilustracyjne
Flecistka grająca na orientalnym instrumencie/zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/SasinTipchai

Na świecie jest właściwie nieskończona ilość rodzajów fletów, tworzy się je w przeróżny sposób w różnych regionach świata - z plastiku albo szlachetnych materiałów, ale także naturalnych surowców czy po prostu trzciny. - Są flety, które wydają dźwięk wyłącznie wówczas, gdy nałoży się na nie specjalne drewniane obrączki, na innych - choć wyglądają jak "zamknięte rurki", gra się jak na butelce - wyliczał Bogdan Kupisiewicz, multiinstrumentalista i znawca instrumentów dętych, związany z grupą DesOrient. - Istnieją także flety "bezgwizdkowe", są to po prostu rurki, które jednak mają dosyć fajny dźwięk - wyliczał. 

Jednym z rodzajów instrumentów dętych są okaryny. Jak wyliczał gospodarz audycji Mateusz Kulik, pierwsze wzmianki o tych instrumentach pojawiły się już 12 tys. lat temu. - By wydobyć dźwięk w tym przypadku, dmucha się w taki gwizdek, jaki mamy we fletach prostych, a barwa jest niezwykle ciekawa - podkreślał. - Przodkami okaryny były muszle, na których grali mieszkańcy wybrzeży. Potem dopiero zaczęło budować flety z gliny - opowiadał gość Czwórki i na naszej antenie prezentował dźwięki kolejnych fletów. 

Posłuchaj
05:25 _PR4_AAC 2022_05_27-12-32-50.mp3 Jak brzmią flety z różnych regionów świata? (Stacja Nauka/Czwórka)

Okarynę także do dziś wykonuje się m.in. z gliny. - Buduje się ją z dwóch części, lepiąc dwie połówki. Okaryna ma "dziurki", które definiują wysokość dźwięku, gra się na niej, zakrywając te otwory - podkreślał. - Okaryna może mieć kształt kuli, ale także na przykład współczesnej łodzi podwodnej - tłumaczył. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 12.34