Emocje w kryzysie. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 13:20
Informacje, które ostatnio do nas napływają, mogą przytłaczać i wyzwalać wiele emocji. Warto jednak w tym trudnym czasie, obok pomocy potrzebującym, zadbać o siebie i swoje zdrowie.
W trudnym czasie warto zadbać o swoje emocje i zdrowie
W trudnym czasie warto zadbać o swoje emocje i zdrowieFoto: shutterstock/goffkein.pro

W potoku zalewających nas wiadomości dobrze zadbać o emocjonalne wyważenie informacyjne. Tak, żebyśmy potrafili zachować zdrowy rozsądek i zapanowali nad tym, co się w nas dzieje.

- Przede wszystkim starajmy się dawkować i weryfikować informacje, które do nas docierają. Sprawdzajmy źródła ich pochodzenia. Nie dajmy się wciągnąć w grę fake newsów, które mogą zrobić jeszcze większą krzywdę niż rzeczywiste wiadomości zza naszej wschodniej granicy - mówi psycholog Monika Kotlarek. - W trudnym kryzysowym czasie spędzajmy więcej czasu z bliskimi. To może dawać poczucie bezpieczeństwa. Niektórym też może je dać przygotowanie plecaka awaryjnego. Znajdują się w nim najpotrzebniejsze rzeczy, niezbędne w razie konieczności nagłego opuszczenia miejsca zamieszkania.

Najważniejsze jest jednak, w miarę możliwości, obiektywne ocenianie napływających informacji. Te nieprawdziwe są przedstawiane skrajnie i nacechowane emocjonalnie, przez co reagujemy na nie z większą mocą. Często także przywołują smutek i złość. - Kiedy pojawiają się te emocje, nie powinniśmy ich tłumić. Gdy jest nam smutno, pozwólmy sobie w tym pobyć, pozwólmy sobie na to, żeby popłakać - tłumaczy psycholog. Jeżeli jesteśmy wściekli, to też możemy dać temu wyraz. Zróbmy to jednak jak najbardziej "ekologicznie" dla nas i naszego otoczenia. Jak radzi specjalistka, wrzeszczmy w poduszkę, idźmy pobiegać i poczujmy tę złość. - Mamy pełne prawo do tych emocji i dobrze ich nie tłumić - wyjaśnia Monika Kotlarek. - Bo tłumione emocje znajdą ujście. Często znajdują je w somatyce, czyli na przykład w bólach głowy, kręgosłupa czy żołądka.

Zobacz także:

Permanentny niepokój i stres bywa też źródłem bezsenności, co może prowadzić do większego zmęczenia i rozdrażnienia. Możemy jednak zadbać o jakość snu, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Jak sugerują eksperci, pomocne mogą być wszystkie techniki oddechowe wykonywane tuż przed zaśnięciem. Najprostszym z ćwiczeń jest usiąść w siadzie skrzyżnym, położyć ręce na kolanach i wykonywać długie, głębokie wdechy i wydechy. Wyciszamy wtedy nie tylko ciało, ale także umysł, a tym samym uspokajamy emocje i obniżamy poziom stresu.


Posłuchaj
03:43 Czwórka/Pierwsze Słyszę - emocje 07.03.2022.mp3 Psycholog Monika Kotlarek radzi, jak zadbać o swoje emocje w kryzysowych sytuacjach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak radzi nasza reporterka Marta Zinkiewicz, można także ćwiczyć bardziej dynamicznie. - Inna metoda treningu antystresowego, który bardziej angażuje, to ruch. Może to być bieg w miejscu, pajacyki, pompki, przysiady czy brzuszki. Już po trzech minutach poczujemy się lepiej, a nasza głowa odpocznie i odrzuci negatywne emocje - mówi. Każda forma aktywności fizycznej pomoże nam odsunąć natłok myśli i nieco je uspokoić. Jeśli jednak nie radzimy sobie z tym, co się w nas dzieje, nie bójmy się skorzystać z pomocy i skonsultujmy się ze specjalistą.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 07.03.2022

Godzina emisji: 08.35

aw

Czytaj także

Rosyjska agresja na Ukrainę. Nie możemy odwracać wzroku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 12:36
21 lutego 2021 prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość dwóch powołanych przez separatystów republik, Ługańskiej i Donieckiej. Podpisał z nimi też porozumienia o współpracy wojskowej. Czy oznacza to początek pełnowymiarowej wojny Rosji z Ukrainą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Jak możemy pomóc ukraińskim przyjaciołom [Audycja specjalna]

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 13:14
W wielu miastach Ukrainy dziś zawyły syreny alarmowe. Tym razem nie były to ćwiczenia. Nad ranem wojska rosyjskie zaatakowały ukraińskie miasta. Słychać było wybuchy. Czy jako zwykli obywatele możemy pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "Nigdy więcej wojny" - aktywiści na pomoc Ukrainie i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 09:54
- Wojna rosyjsko-ukraińska nie jest jedynym konfliktem zbrojnym na świecie. Chcemy pokazać, że takie działania w XXI wieku nie powinny już mieć miejsca - mówiła o akcji "Nigdy więcej wojny" Wiktoria Jędroszkowiak, studentka UW, aktywistka związana z Greenpeace Polska, Wolną Szkołą i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.
rozwiń zwiń