Druk 3D przydaje się lekarzom. Może skrócić czas operacji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 15:09
Druk 3D pojawia się w każdej dziedzinie naszego życia. Od lat z sukcesami gości w medycynie - potrafi skrócić czas operacji o połowę.  
Proteza skonstruowana za pomocą drukarki 3D
Proteza skonstruowana za pomocą drukarki 3DFoto: print screen z TVP 3 Warszawa

Dziś możemy wydrukować niemal wszystko: budynki, elementy ubioru, a nawet jedzenie, co w ostatnim czasie jest sporym hitem. Technologia druku 3D jest niezwykle przydatna w medycynie. Drukowane szablony 3D mogą skrócić czas operacji. 

- Podczas operacji lekarze drukują tzw. przymiary, podczasoperacyjne szablony pomocy  - mówi Paweł Woźniak z B3D. - Jeżeli pacjent miał raka kości np. żuchwy, to w rekonstrukcji pomoże druk 3D. Ta kość została mu wycięta. Rekonstrukcję robi się tradycyjnie - wycina się kawałek kości z uda i wszczepia na miejsce żuchwy. Taka operacja trwa zwykle 11-12 godzin. Druk 3D pomaga skrócić ten czas. Przed operacją odtwarzamy sobie brakującą część żuchwy na podstawie tomografii komputerowej. Tworzymy model. Na jego podstawie, podczas operacji, lekarz wycina fragment kostny z uda. Może patrzeć na model, obserwować, co dokładnie ma wyciąć - dodaje. 

Takie modele 3D drukowane są z materiałów, które mają atest medyczny, są nieszkodliwe dla pacjentów. 

Protezy i ortezy z drukarki 

Niezwykle szybko rozwija się rynek protez i ortez drukowanych 3D. Szczególnie dotyczy to sprzętu dla dzieci, bo one szybko rosną i zdarza się, że po 3-6 miesiącach potrzebna jest nowa proteza. Koszt tradycyjnych protez jest duży, tych wydrukowanych 3D dużo mniejszy. 

- Druk 3D w produkcji małoseryjnej, indywidualnej, szytej na miarę jest bardzo tani - mówi ekspert. - W tym momencie, mając skan 3D ręki, nogi czy innej części ciała, możemy taką protezę czy ortezę szybko zamodelować w odpowiednim oprogramowaniu. Następnie wydrukować na drukarce 3D. Takie modele buduje się na skanie zewnętrznym albo na tomografii komputerowej - dodaje. 

Rozmówca Marty Zinkiewicz przytacza przypadek pacjentki z bólem pięty. - Wiele operacji, 3 śruby w pięcie sprawiły, że nie mogła chodzić. Poprosiła, byśmy jej tę piętę zamodelowali - opowiada. - Stopa składa się z wielu małych kostek, pracowaliśmy nad tym niemal miesiąc - dodaje. 


Posłuchaj
04:25 czwórka stacja nauka 30.05.2022.mp3 Jak technologia druku 3D pomaga medykom? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Druk 3D może się przydać również podczas odtwarzania układu żylnego czy nawet mózgu. W tej technice produkowane są pomoce naukowe dla uniwersytetów medycznych czy biologicznych. - Kiedyś studenci oglądali jedynie próbki zanurzone w formalinie. Dzięki drukowi 3D mogą ich dotknąć - podkreśla ekspert. - Niektóre próbki jest ciężko pozyskać np. płody różnych zwierząt, na różnych etapach rozwoju. Dziś wystarczy próbka, którą skanujemy i drukujemy - dodaje. 

Polscy lekarze już dziś korzystają z wydruków 3D, a ich rynek nie przestaje się rozwijać. Dziś w fazie testów jest już kolejny etap rozwoju tej technologii - naukowcy sprawdzają możliwości drukowania skóry. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska 

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 30.05.2021

Godzina emisji: 12.33

pj

Czytaj także

Drukarka 3D. W kuchni też się przyda

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 15:00
Wydrukować w technice 3D można obecnie niemal wszystko. Do tego grona niedawno dołączyło również jedzenie. Czy to przyszłość żywienia, a może tymczasowa fanaberia?
rozwiń zwiń