Nagroda Nobla w dziedzinie chemii za technologię "klik" i chemię bioortogonalną

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:50
Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii 2022 Carolyn R. Bertozzi, Mortenowi Meldalowi i K. Barry'emu Sharplessowi. Naukowców nagrodzono "za rozwój chemii kliknięć i chemii bioortogonalnej".
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl

Na stronie internetowej Nagród Nobla czytamy, że to Barry Sharpless i Morten Meldal położyli podwaliny pod funkcjonalną formę chemii - chemię kliknięć, w której molekularne bloki budulcowe łączą się ze sobą szybko i wydajnie. Carolyn Bertozzi przeniosła chemię kliknięć w nowy wymiar i zaczęła wykorzystywać ją w żywych organizmach.

"Chemicy od dawna kierowali się chęcią budowania coraz bardziej skomplikowanych cząsteczek. W badaniach farmaceutycznych często wiązało się to ze sztucznym odtworzeniem naturalnych cząsteczek o właściwościach leczniczych. Doprowadziło to do powstania wielu konstrukcji molekularnych".

Barry Sharpless, który otrzymuje teraz swoją drugą Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, jest prekursorem tych badań. "Około 2000 roku ukuł koncepcję chemii kliknięć, która jest formą prostej i niezawodnej chemii, w której reakcje zachodzą szybko i unika się niepożądanych produktów ubocznych.

Niedługo potem Morten Meldal i Barry Sharpless, niezależnie od siebie, zaprezentowali to, co jest obecnie klejnotem koronnym chemii kliknięć: katalizowaną miedzią cykloaddycję azydkowo-alkinową. Jest to elegancka i wydajna reakcja chemiczna, która jest obecnie szeroko stosowana. Wśród wielu innych zastosowań jest wykorzystywana w rozwoju farmaceutyków, do mapowania DNA.

Carolyn Bertozzi przeniosła chemię kliknięć na nowy poziom. Aby zmapować ważne, ale nieuchwytne, biomolekuły na powierzchni komórek - glikany - opracowała reakcje klikania, które działają wewnątrz żywych organizmów. Jej bioortogonalne reakcje zachodzą bez zakłócania normalnej chemii komórki.

Reakcje te są obecnie wykorzystywane na całym świecie do badania komórek i śledzenia procesów biologicznych. Wykorzystując reakcje bioortogonalne, naukowcy poprawili celowanie leków przeciwnowotworowych, które są obecnie testowane w badaniach klinicznych.
Chemia kliknięć i reakcje bioortogonalne przeniosły chemię w erę funkcjonalizmu. Przynosi to ludzkości największe korzyści".


Posłuchaj
04:04 czwórka stacja nauka 05.10.2022.mp3 Dr Maria Górna z Wydziały Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, na czym polegają badania, którymi zajmują się tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego codziennie, w Tygodniu Noblowskim, trwają specjalne transmisje z przyznania nagród. Nie brakuje tam naszych reporterów. Adzie Janiszewskiej udało się porozmawiać z dr Marią Górną, która objaśnia, na czym polega chemia kliknięć i gdzie może być stosowana. 


- Chemia kliknięć to jedna z metod łączenia ze sobą dwóch związków, dwóch cząsteczek - wyjaśnia dr Maria Górna z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. - Wprowadzamy dwie grupy A i B do dwóch cząsteczek. Te, po spotkaniu się ze sobą łączą się w większą chimeryczną całość. Jest to jedna z wielu metod budowania cząsteczek, jednak ta może zachodzić w sposób bardzo kontrolowany. Tylko te cząsteczki z grupą A mogą połączyć się z cząsteczkami z grupą B. Jest to dokładnie celowana synteza - mówi. - Druga zaleta tej reakcji, która została wyróżniona, to to, że zachodzi ona w sposób błyskawiczny, jak nazwa metody wskazuje. Do ich połączenia dochodzi natychmiast - dodaje. 

Być może wielu z nas liczyło, że Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymają naukowcy zaangażowani w walkę z pandemią, ci opracowujący szczepionki. - Wydaje mi się, że Nagrody Nobla jeszcze nie dogoniły czasów współczesnych. Liczymy, w przyszłości, na nagrodę dla szczepionek RNA, ale chyba musimy jeszcze poczekać - przypuszcza naukowczyni. - Warto jednak podkreślić, że i dziś nagrodzone zjawiska są wykorzystywane w budowie nowych leków, które są rozwijane w tej chwili. Chemia klik jest bardzo przydatna, by budować chimery, chimeryczne leki, w celu ich przetestowania, a być może też do produkcji leków - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 05.10.2022

Godzina emisji: 12.46

pj/kor

Czytaj także

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 06:00
Od 3 października 2022 Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski przyznają Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Svante Pääbo - biolog z Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 12:37
Przyznano Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka. Kapituła nagrody w Karolinska Institutet postanowiła wyróżnić tą nagrodą Svante Pääbo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad mechaniką kwantową

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 12:37
Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger - to trzej naukowcy, którzy otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła ich za eksperymenty ze splątanymi fotonami naruszające nierówności Bella i za pionierską informatykę kwantową.
rozwiń zwiń