Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 06:00
Od 3 października 2022 Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski przyznają Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach.
Noblowski medal jest wart 10 tysięcy dolarów, odznaczenie Muratowa zostało sprzedane za 103 miliony dolarów
Noblowski medal jest wart 10 tysięcy dolarów, odznaczenie Muratowa zostało sprzedane za 103 miliony dolarówFoto: superjoseph/Shutterstock.com

W dniach od 3 do 10 października 2021 roku Komitet Noblowski ogłasza nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Czwórka przyznanie Nagród Nobla śledzi każdego roku. Nasi dziennikarze spotykają się z polskimi naukowcami, którzy komentują i wyjaśniają nagradzane odkrycia. Tak będzie też w tym roku.

W czasie, gdy przyznawane są Nagrody Nobla w kolejnych dziedzinach, na Uniwersytecie Warszawskim odbywa się Tydzień Noblowski. Można tam obejrzeć relację z ogłoszenia werdyktu, posłuchać dyskusji dotyczącej werdyktów oraz komentarzy ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Harmonogram przyznawania tegorocznych Nagród Nobla jest następujący: 3 października poznaliśmy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, 4 października - laureata w dziedzinie fizyki, a 5 października - chemii, 6 października w dziedzinie literatury, a 7 ogłoszono laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych wręczona zostanie 10 października. 

Laureaci Nagród Nobla 2022:

***

Relacji można było słuchać w "Stacji Nauka" (od poniedziałku do piątku po godz. 12.05), a także w "Wiadomościach Czwórki".

kd/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka nagroda Nobla
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń