Czy powinieneś suplementować witaminę D? "Zrób podstawowe badania"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 15:13
- To mit, że 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D. Nie należy poddawać się modom na suplementowanie. Tańsze i zdrowsze jest przeprowadzenie podstawowych badań - mówiła Agnieszka Zagórska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czy warto suplementować witaminę D?
Czy warto suplementować witaminę D?Foto: puhhha/shutterstock.com

- Stosujemy kosmetyki, w których są filtry UV, a to prowadzi do blokowania promieni słonecznych i może prowadzić do niedoborów w organizmie - mówiła Agnieszka Zagórska. Jak podkreślała, długotrwały niedobór witaminy D może mieć szereg negatywnych konsekwencji. - Te objawy przypominają wszystkie możliwe schorzenia, to m. in. długotrwałe zmęczenie, problemy ze snem czy apetytem. Z czasem jednak przy braku witaminy D pojawiają się problemy z układem kostnym. Tkanka kostna się odwapnia, stąd złamania, urazy, czy wypadanie zębów - wyliczała ekspert. 

Jak podkreślała gość Czwórki, nie należy zakładać, że brakuje nam witaminy D i suplementować jej "w ciemno". Zamiast tego warto przeprowadzić podstawowe badania i na co dzień zdrowo się odżywiać. Witaminę D znajdziemy m.in. w rybach. - Zrównoważona dieta jest podstawą. Warto jeść także grzyby. Shitake i zwykłe pieczarki świetnie uzupełniają witaminę D, ale pod warunkiem, że polejemy je tłuszczykiem. Świetnie rozpuszcza się ona w tłuszczach i dzięki nim lepiej się przyswaja - mówiła gość Czwórki.

Zobacz także: 

W uzupełnianiu ilości witamin pomogą nam także soki. - Warto czytać ulotki i sprawdzać, który produkt jest źródłem witaminy D - podkreślała Agnieszka Zagórska. - Jeśli chcemy uzupełniać niedobory - niezależnie od tego, czy robimy to dzięki diecie, czy suplementacji - warto pamiętać, że będzie to trwać nawet do trzech miesięcy - podkreślała. - Jeśli przedawkujemy witaminę D, może to prowadzić do przykrych dolegliwości, jak zaburzenia układu pokarmowego, bóle wątroby czy nerek, a także niestrawność i biegunki - wyliczała. - Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek, bo każdy nadmiar, podobnie jak niedobór, może być szkodliwy. 

Posłuchaj
08:55 czwórka dieta_PR4_AAC 2022_12_13-12-25-45.mp3 Fakty i mity o witaminie D (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: Agnieszka Zagórska (Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum)

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 12.25

kd/kor