Matura z matematyki - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 17:15
Początek roku to czas studniówek i odliczania dni do matury. W Czwórce wspieramy maturzystów i podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości. Tym razem Miłosz Głowacki radzi, jak najlepiej wykorzystać ten czas, żeby przerobić materiał z matematyki.
Przygotowując się do matury z matematyki warto przyswoić kartę wzorów.
Przygotowując się do matury z matematyki warto przyswoić kartę wzorów.Foto: shutterstock/LLC

Do matury z matematyki zostały niecałe trzy miesiące. To już ostatni dzwonek na przygotowania do egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu.


Matematyka jak sport

- Z matematyką jest jak ze sportem. Tak jak w biegach, jeśli nie potrafimy jakiegoś elementu i mamy problem ze startem, to dalszy bieg jest także problemem - tłumaczy gość Czwórki. - Jeśli chodzi o matematykę, to wiele osób ma zaległości. Wynika to z różnych przyczyn, a także z nauki zdalnej, która obowiązywała w pandemii.

Matematyka w sposób bezwzględny pokazuje braki, bez podstaw trudno robić bardziej złożone zadania. Kluczowe jest więc nadrobienie zaległości, a czasu jest mało, dlatego warto wiedzieć, od czego zacząć. - Radzę rozpoczynać od potęg, pierwiastków i ułamków, bo to są podstawy. Potem przechodzimy do wyrażeń algebraicznych, czyli robimy np. wzory skróconego mnożenia - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - W zadaniach maturalnych co roku pojawiają się ciągi, funkcja liniowa i kwadratowa. Dlatego warto się na nich skupić, bo zadań z nimi jest sporo.

Rób zadania - to utrwala

Grunt to dobrze zaplanować czas. Nic tak nie utrwala, jak robienie zadań, dlatego warto robić ich nawet dziesięć dziennie. - Codziennie róbmy jeden dział i zadania. Wystarczy się nauczyć 120 schematów i wtedy można uzyskać na maturze nawet 70 procent. Oczywiście kolejnego dnia pamiętajmy o powtórce. Mamy około 15 działów, które musimy powtórzyć - wyjaśnia Głowacki. 

W zrozumieniu matematyki może pomóc internet, gdzie jest zamieszczonych wiele filmików, które pokazują, jak wykonywać poszczególne zadania. - Trzeba też zwrócić uwagę na nową kartę wzorów, która weszła w tym roku. Jest o wiele bardziej rozbudowana od poprzedniej i dobrze wzorów się nauczyć, bo wiele zadań na maturze to podstawianie danych pod wzór z karty maturalnej - podpowiada Miłosz. - Przez dwa miesiące robiłbym powtórzenia materiału, a ostatni miesiąc zostawiłbym sobie na robienie arkuszy maturalnych.


Posłuchaj
12:00 Czwórka/Stacja Nauka - matura z matematyki - 06.02.2023.mp3 Miłosz Głowacki radzi, jak przygotować się do matury z matematyki (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Jak radzi gość audycji, ważna jest systematyczność i konsekwencja w wykonywaniu i powtarzaniu schematów zadań. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Gość: Miłosz Głowacki (autor serwisu Matematyka z głową)

Data emisji: 06.02.2023

Godzina emisji: 12.14

aw