Jak obniżyć nasz wiek biologiczny i opóźnić starość? "Teoretycznie to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 16:19
- Wiek biologiczny jest elastyczny. Teoretycznie można nieco opóźnić procesy starzenia się, zachodzące w naszych organizmach - tłumaczyła Wiktoria Mastej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak spowolnić upływ czasu?
Jak spowolnić upływ czasu? Foto: Shutterstock.com/Master1305

Każdy z nas starzeje się w innym tempie, narządy wewnętrzne w obrębie jednego organizmu także ulegają zmianom w różnym stopniu. Możemy więc mówić o wieku naszych zębów, wieku kostnym, wątroby, a nawet sylwetki. Wiek biologiczny mierzony jest według wewnętrznego, indywidualnego zegara człowieka i dotyczy kondycji naszego organizmu i stylu życia, a nie tego, jaką datę mamy wpisaną w akcie urodzenia.

- To określenie stanu zdrowia i kondycji, bierzemy pod uwagę wydolność narządów, stopień mineralizacji kości, proporcje i sylwetkę ciała - mówiła Wiktoria Mastej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Dzięki temu można podzielić czas naszego życia na różne fazy. Na przykład po okresie rozrodczym u kobiet następuje menopauza, a u mężczyzn andropauza. Wiek metrykalny to nic innego jak suma czasu według wymyślonych przez człowieka jednostek. 

Według badań przeprowadzonych w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, nasz wiek biologiczny jest dość elastyczny. Na przykład długotrwały, poważny stres różnego typu przesuwa go do przodu. Można go jednak też cofnąć. Jest wiele czynności, które mogą wpłynąć na kondycję naszego organizmu. Ciało postarzają m.in. niektóre operacje, substancje toksyczne, choroby i ciąża. 

Sprawdź także:

- Jest wiele teorii dotyczących przyczyn starzenia się i jedną z nich jest teoria telomerowa. Za każdym razem, gdy komórka się dzieli, dochodzi do skrócenia każdego z jej chromosomów - mówiła Wiktoria Mastej. Na końcach każdego z chromosomów znajdują się odcinki DNA, zwane telomerami. To właśnie ich długość jest wskaźnikiem zużycia organizmu. - W momencie skracania się telomerów następuje zahamowanie powielania się komórek i dochodzi do ich śmierci. Za ich odbudowę odpowiada enzym o nazwie telomeraza - zaznaczała. W tkankach osób dorosłych nie ma wystarczającej ilości telomerazy, by regenerować komórki. 

- Teoretycznie można zapanować nad tym mechanizmem i dzięki temu zahamować proces starzenia - mówiła ekspert. By to zrobić należy przede wszystkim jeść regularne posiłki, wysypiać się i regularnie ćwiczyć. 

Posłuchaj
03:43 _PR4_AAC 2023_06_01-12-41-11.mp3 Jak spowolnić upływ czasu? i czy to możliwe? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 12.30

aw