Kleszcze. "Coraz swobodniej czują się w miastach"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 16:00
Najnowsze badania pokazują, że kleszcze występują nie tylko w lasach, ale coraz swobodniej czują się także w  mieście. Co więcej - w aglomeracjach miejskich boreliozą może być zainfekowany nawet co czwarty kleszcz.
Audio
  • Kleszcze - jak sobie z nimi radzić? (Stacja Nauka/Czwórka)
Za zwiększenie populacji kleszczy odpowiada człowiek
Za zwiększenie populacji kleszczy odpowiada człowiekFoto: Erik Karits/Shutterstock

Czytaj także
shutterstock szerszeń azjatycki 1200.jpg
Szerszeń azjatycki w Europie. Im cieplej, tym będzie go więcej

Efekt zwiększonej populacji kleszczy w miastach jest uwarunkowany temperaturą otoczenia. Zmiany klimatu i globalne ocieplenie powodują, że te pajęczaki rozwijają się także wczesną wiosną, a nawet zimą. - Kiedyś na osiągnięcie dojrzałości potrzebowały od 3 do 5 lat, dziś naukowcy twierdzą, że wystarczą im 2 lata - wyjaśnia Joanna Narożniak rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. - Przez to coraz szybciej i coraz częściej pojawiają się nowe pokolenia kleszczy.

Najbardziej popularną chorobą, którą przenoszą, jest borelioza. Ale to nie wszystko. Inne choroby odkleszczowe to babeszjoza, bartoneloza, erlichioza. Bartonelozą można zarazić się nie tylko po ukąszeniu przez kleszcza, lecz także przez inne stawonogi żywiące się krwią. Natomiast o babeszjozie - ze względu na objawy - mówi się, że jest "malarią północy".


Posłuchaj
Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki - mali, rdzawi i szarzy śpiewacy. Który śpiewa lepiej?

W tym roku eksperci zapowiadają plagę kleszczy. Jak się przed nimi chronić, skoro nie ma jeszcze szczepionki przeciwko boleriozie? - Można zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i jest to jedno z zalecanych szczepień dla turystów, którzy planują przyjechać do Polski, ponieważ nasz kraj jest odnotowywany jako jedno z miejsc wysokiego ryzyka występowania tej choroby - wyjaśnia rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Niestety, jeśli chodzi o nas samych, to rzadko z tego korzystamy w porównaniu z mieszkańcami sąsiadujących z nami państw.

Żeby uniknąć kontaktu z kleszczem, należy szczelnie osłaniać skórę odpowiednim ubraniem z długimi rękawami, długimi spodniami i wysokimi skarpetami Zalecane są ubrania w jasnym kolorze, bo wówczas łatwiej można zauważyć kleszcze. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, można stosować odpowiednie środki odstraszające kleszcze, czyli repelenty. A kiedy już po spacerze znajdziemy kleszcza, należy go wyciągać specjalnymi szczypczykami czy "kleszczołapkami", które można kupić w aptece.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 12.48

kul/ac

Czytaj także

Po co nam linie papilarne?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 18:57
Odciski palców wykorzystywane są przede wszystkim w kryminalistyce, ale także w futurystycznych wizjach z przyszłości. Jak się okazuje odciski palców to nasza ewolucyjna spuścizna, jednak nie każdy wie, że to dzięki liniom papilarnym naprawdę czujemy dotyk! Co jeszcze dają nam linie papilarne i do czego nam się przydają?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miał ją David Bowie. Heterochromia - jak często się to zdarza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:30
Jedno oko piwne, drugie zielone - to heterochromia. Nic groźnego, jeśli jest zmianą genetyczną, gdy ma podłoże chorobowe warto się nią zająć. 
rozwiń zwiń