Jak papugi uczą się mówić?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:23
Papugi potrafią zapamiętać nawet do kilku tysięcy słów, a ich poziom inteligencji porównywany jest do poziomu rozwoju dwu-, trzyletniego dziecka. Rozróżniają kolory i kształty.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Chris Greig Photography/Shutterstock.com

shutterstock pies kot 1200.jpg
Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?

Najbardziej długowieczne wśród papug są ary, które żyją nawet ponad 100 lat. Najdłużej żyjącą dotychczas papugą była jednak kakadu żółta z Wielkiej Brytanii, która w jednej rodzinie spędziła 123 lata, a najbardziej popularną była pupilka Winstona Churchilla. 

Posłuchaj
05:42 _PR4_AAC 2021_07_28-12-30-59.mp3 Jak nauczyć papugę mówić? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Papugi potrafią też odezwać się na temat, na przykład odpowiedzą nam "cześć". - Wydawane przez papugi dźwięki zależą od ich relacji z właścicielami. Jeśli te relacje są bliskie, a zwierzę odczuwa przyjemność z interakcji z opiekunem, zdolności dźwiękonaśladowcze się poprawiają - tłumaczył Andrzej Kosiorowski, właściciel sklepu z papugami. - Naśladując dźwięki, papugi komunikują się z nami, więc z czasem, jeśli dostatecznie często będziemy powtarzać dany dźwięk czy słowo, papuga się go nauczy - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

Właściciele papug wiedzą, że trzeba często zmieniać dzwonki w telefonach. Inaczej ptaki zaczynają je naśladować Andrzej Kosiorowski

Papugi specjalnie uczyć można komunikowania, ale zapamiętują także słowa same z siebie. - Te ptaki, które widzimy na scenach, z reguły poddawane są surowej tresurze, co oczywiście jest nieakceptowalne. Jednak te, które mieszkają w naszych domach, samodzielnie naśladują dźwięki i "gadają" do nas. Wiele z nich robi to już po pięciu, sześciu miesiącach - tłumaczył Andrzej Kosiorowski.

Posłuchaj także:

Jak myśli papuga? Zwierzęta te nie potrafią budować zdań, jednak wiedzą, że określony ciąg słów powinien pojawić się w określonej sytuacji. - Kojarzą konkretne brzmienie w danym kontekście - mówił ekspert. Na przykład, jeśli podnosimy telefon, wiedzą, że należy powiedzieć "halo". - Są też papugi, które potrafią śpiewać, idealnie naśladując tembr głosu swojego właściciela. Amazonka żółtogardła naśladuje go do tego stopnia, że jeśli akurat nie będziemy na nią patrzeć, możemy nie rozróżnić jej głosu od oryginału. Samce popularnych w polskich domach papug falistych także są doskonałymi imitatorami, pod warunkiem, że zaczniemy z nimi pracę od bardzo wczesnej młodości - podkreślał. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 12.40

kd