Jezioro Natron w Tanzanii - jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 17:40
Słone jezioro Natron jest jednym z najbardziej niesamowitych, a zarazem niebezpiecznych miejsc na świecie. Leży na północy Tanzanii, w pobliżu granicy z Kenią, a nazwę zawdzięcza rzadkiemu minerałowi, zwanego natrytem.
Tanzania - jezioro Natron
Tanzania - jezioro Natron Foto: shutterstock/Pierre Jean Durieu

- Jezioro jest płytkie, bo średnio ma około pół metra głębokości, kiedy jest pora sucha i jezioro paruje natychmiast tworzą się na nim wyspy i jest jeziorem, który ma znikomy dostęp wody, bo zasila je tylko jedna rzeka - mówi Beata Lewandowska-Kaftan, geograf i podróżniczka. - Temperatura wody potrafi osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza.

Na skład chemiczny jeziora wpływ ma obecność pobliskiego aktywnego wulkanu, który zwany jest przez Masajów Ol Doinyo Lengai, co oznacza "górę Boga". - Lawa tego wulkanu gdy zastyga ma piękny srebrny kolor. Mówi się, że płynie szybciej niż człowiek może biec - mówi rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Ma rzadki charakterystyczny skład, bo zawiera dużo węglanu, sodu i potasu. Wulkan dość często wyrzuca porcje lawy.

Lawa także zawiera minerał zwany natrytem, który był wykorzystywany był wykorzystywany przez starożytnych Egipcjan do mumifikacji szczątków. Według niektórych doniesień raz zanurzone w wodzie zwierzę, umiera, a jego ciało ulega zwapnieniu. 

Istnieje jednak gatunek ptaka, który szczególnie sobie upodobał to miejsce. - Na tym jeziorze niewiele organizmów jest w stanie przeżyć. Jednym z nich są flamingi mniejsze. Naukowcy mówią, że do 80 procent flamingów na świecie tam się urodziło - opowiada podróżniczka. - Gniazdują tam spokojnie, ponieważ żadne zwierzę nie może przejść na wyspę na której mają swoje gniazda, a to przez wysoką temperaturę wody.

Woda jest jak amoniak, jednak skóra tych ptaków toleruje takie stężenie związków chemicznych i wysoką zasadowość wody, która dochodzi do 10,5 pH. Działa trochę jak wybielacz (ten ma ma pH 12), jednak nogi i pióra flamingów pozostają różowe.


Posłuchaj
04:11 Czwórka/Stacja Nauka - Jezioro Natron 14.11.2022.mp3 W audycji mówimy o osobliwościach jeziora Natron w Tanzanii (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Na kolor upierzenia ptaków ma wpływ ich pożywienie. Stanowią je głównie sinice o nazwie spirulina, czyli rodzaj glonów oraz cyjanobakterie, które dają takie zabarwienie - tłumaczy Beata Lewandowska-Kaftan.

Okolice jeziora są bardzo ciekawe, w osadzie, w wulkanicznym popiele zachowały się ślady stóp sprzed 19 tysięcy lat. Należą one do naszych przodków hominidów. Jest to największy w Afryce prehistoryczny zbiór odcisków ludzkich stóp.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 14.11.2022

Godzina emisji: 12.45

aw