Polskie Radio
Section05
jezioro

Plany budowy Pętli Mazurskiej w cieniu katastrofy ekologicznej na Odrze

Opinia publiczna otrzymała dobrą i złą wiadomość związane z kondycją polskich zbiorników wodnych. Dobrą wiadomością jest podpisanie pierwszej umowy na wykonanie Wielkiej Pętli Mazurskiej, co jest spełnieniem marzeń wielu żeglarzy, motorowodniaków, ale i miłośników Mazur. Złą – zatrucie rzeki Odry, o którym to zdarzeniu, mimo braku wieści o przyczynie i sprawcach, już mówi się jako o katastrofie ekologicznej. O obu wydarzeniach we czwartkowym "Klubie Trójki" rozmawiali Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Skowyrski oraz kpt. Jacek Wasilewski. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Wojciech Reszczyński katastrofa ekologiczna Odra ryby zatrucie żeglarstwo woda jezioro Arkadiusz Czartoryski inwestycje turystyka

Budowa Pętli Mazurskiej. Gróbarczyk: to kluczowe zadanie, które zobowiązaliśmy się wykonać

Pętla Mazurska to kluczowe zadanie wśród inwestycji w rozwój infrastruktury służącej rekreacji wodnej na Mazurach - uważa wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wody Polskie podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności tej drogi wodnej. Budowa pętli ma przyczynić się do rozwoju turystyki wodnej i zwiększenia atrakcyjność żeglugi na mazurskich jeziorach i całego regionu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka żeglarstwo Mazury inwestycje jezioro ministerstwo infrastruktury

Łódka od Brabusa

Niemiecka marka zajmująca się głównie udoskonalaniem i wzmacnianiem modeli Mercedesa, współpracuje nie tylko z firmą produkującą samochody, ale także łodzie. I tak jak w przypadku aut: jest luksusowo, a na dodatek bardzo szybko. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 pływanie jezioro Łódź

Reportaż o (nie)bezpieczeństwie nad wodą [POSŁUCHAJ]

W pierwszy wakacyjny weekend w całym kraju utonęło kilkanaście osób. Jak co roku służby ratownicze apelują do urlopowiczów spędzających czas nad wodą o bezpieczny i odpowiedzialny wypoczynek. Przestrzegają przed pływaniem w miejscach niestrzeżonych, a także radzą, by nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody. Niestety, nadal wiele osób lekceważy te zalecenia.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki wypoczynek jezioro wakacje wypadek

Bezpieczne wakacje nad wodą. "Lato z Radiem" nad Jeziorem Białym

Wydry, borsuki, jelenie i - przede wszystkim - żółwie błotne, które mają swój rezerwat. Taka fauna zamieszkuje wschodnie rubieże Polski, rzut beretem od Włodawy. Przez większą część roku zwierzęta cieszą się tu spokojem. W lecie Jezioro Białe i miejscowość Okuninka są jednak tłumnie odwiedzane przez turystów.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem lubelskie jezioro natura aktywność Joanna Racewicz Patryk Bedliński

"Śmiertelne pułapki". Służby przestrzegają, by nie wchodzić na zamarznięte akweny

- Pamiętajmy, że nie ma bezpiecznego lodu. Nie próbujmy pod żadnym pretekstem wchodzić na zamarznięte akweny. Mogą występować przeręble zamarznięte powierzchownie, są to śmiertelne pułapki - ostrzegł rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski. Grubość lodu jest obecnie za mała, aby na niego bezpiecznie wejść - dodał IMGW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zima lód woda jezioro IMGW straż pożarna bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

Aleksandra Korecka: wróciłam z Niemiec do Polski, to była bardzo dobra decyzja

Wiedziałam, że na emigracji nie osiągnę celów, jakie sobie wyznaczyłam. Chciałam się rozwijać, kontynuować edukację, pójść na studia. Musiałam pracować a tego nie dało się pogodzić ze studiami na uniwersytecie. W Niemczech, bez wyższego wykształcenia, mogłam pracować w barze, sprzątać, czyli wykonywać prace, których nie chcą wykonywać Niemcy. Byłam przed 30-tką, zaczęłam zatem konkretnie myśleć o powrocie. To była przemyślana decyzja” - wspomina Aleksandra Korecka, inicjatorka gospodarstwa turystycznego „Sopień”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca edukacja Niemcy turystyka wakacje 2021 wieś jezioro Małgorzata Frydrych