Klamra w pasach bezpieczeństwa, która może uratować życie  

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 17:53
Zapięte pasy bezpieczeństwa zmniejszają o połowę ryzyko śmierci w wyniku wypadku samochodowego. Jednak w dramatycznych sytuacjach może być problem z ich rozpięciem. Z pomocą przyjść może zastosowanie specjalnej klamry ułatwiającej wydostanie się z pasów bezpieczeństwa, którą opracowali studenci Politechniki Warszawskiej.
Pasy bezpieczeństwazdj. ilustr.
Pasy bezpieczeństwa/zdj. ilustr.Foto: shutterstock/uiPhotoEngineer

- Na ten pomysł kilka lat temu wpadł Mateusz, kolega z naszego zespołu, po tragicznej śmierci Paula Walkera, aktora znanego z serii "Szybcy i wściekli” - mówi Maciej Małecki, student z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. - Jedna z najbardziej prawdopodobnych hipotez zakłada, że zginął w płonącym samochodzie, ponieważ nie mógł się wypiąć z pasów bezpieczeństwa.


Nóż do cięcia pasów w aucie

W trakcie wypadku pasy mogą się zaciąć, a w przypadku poważniejszego zdarzenia nawet unieruchomić kierowcę. Dlatego zalecane jest posiadanie na wyposażeniu auta noża do cięcia pasów, który powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. 

- Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że tylko dziesięć procent respondentów posiadało w swoim samochodzie taki specjalny nóż. Ten wynik zatrważa, bo mieli wiedzę o konieczności jego posiadania - mówi gość Czwórki. - Nawet jeśli mamy go w aucie, to w dramatycznej sytuacji kolizyjnej, zwłaszcza gdy samochód staje w płomieniach, trudno myśleć o poszukiwaniach noża. Gdy go znajdziemy, to, o jego skuteczności decyduje także jego jakość i sytuacja w jakiej się znajdujemy.

Awaryjny system

W takim przypadku zastosowanie pomysłu warszawskich studentów może uratować życie. Proponowane rozwiązanie może być z łatwością użyte zarówno przez kierowcę jaki i osoby udzielające pomocy. - Ponieważ tylko całe rozwiązanie może otrzymać homologację, nasza klamra docelowo będzie instalowana w systemie pasów. Dzięki temu, w momencie, gdy pasy są zacięte, za pomocą jednego ruchu ręki jesteśmy w stanie się uwolnić - tłumaczy Maciej Małecki. - Nasz prototyp pomyślnie przeszedł testy wykonane przez niezależną firmę. Mamy trzy projekty patentowe. Liczymy na współpracę z producentami pasów, które są montowane podczas produkcji samochodów.

Źr. Youtube/Klamra pasów bezpieczeństwa HEMAWI - sposób działania


Posłuchaj
12:53 CZWORKA/Stacja Nauka - klamra - pasy bezpieczeństwa 02.02.2023.mp3 Maciej Małecki o klamrze pozwalającej na awaryjne wypięcie się z pasów bezpieczeństwa (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Weronika Puszkar

Gość: Maciej Małecki (firma Hemawi, student z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 02.02.2023

Godzina emisji: 12.34

aw

Czytaj także

Czarny lód na drodze. Zachowaj czujność i zwiększ odległość od innych aut

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 11:11
Na drodze o tej porze roku może pojawić się czarny lód, tworzy się on niezwykle szybko, niespodziewanie. To zjawisko zwane jest też gołoledzią lub, potocznie, szklanką. 
rozwiń zwiń